"Yaşama İlk Adım" Projesi

"Yaşama İlk Adım" Projesi
"Yaşama İlk Adım" Projesi
- Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığınca hazırlanan projenin çalışmaları başladı

VAN (AA) - Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığınca hazırlanan "Yaşama İlk Adım Projesi"nin çalışmaları başladı.

Van ve ilçelerinde bulanan ihtiyaç sahibi annelere yönelik geliştirilen proje kapsamında, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde, annelere hediye paketleri dağıtıldı.

Proje kapsamında, Büyükşehir Belediyesi'nin kadın meclis üyeleri, kadın masası çalışanları ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı kadın çalışanları ilk olarak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Cafer Alhan'ı ziyaret etti. 

Belediyenin hayata geçirdiği projenin çok önemli olduğunu söyleyen Alhan, bölgenin böyle projelere ihtiyacının olduğunu belirterek, hastanelerinde doğum yapan kadınların büyük bir bölümünün yeşil kartlı olduğunu vurguladı. 

Maddi durumu iyi olmayan hastaların belediye tarafından hazırlanan paketlere ihtiyacının olduğunu dile getiren Alhan, şöyle konuştu:

"Gönül ister ki bu tür projeler daha sık yapılsın. Bunun sembolik olarak kalmasını istemiyor, her zaman yapılmasını istiyoruz. Çünkü bu ihtiyaçlarını hastane olarak giderme gibi şansımız yok. Dönem dönem bir takım kalemlerden ihtiyaç sahibi olan hastalarımızın ihtiyaçlarını sağlamaya çalışıyoruz fakat bu tür ihtiyaçları giderecek kalemlerimiz yok. Sivil toplumun da buna daha çok özen göstermesi gerekiyor."

Proje koordinatörü Sosyolog İnci Uyar ise büyükşehir belediyesi olarak çocuk, genç , kadın ve hastalardan sonra bebeklere yönelik projeler geliştirdiklerini açıkladı.

"Yaşama İlk Adım" Projesi ile Van'da bulunan hastanelerde yeni doğan çocuklar ve annelerini belirli aralıklarla ziyaret ederek bakım seti hediye edeceklerini bildiren Uyar, "Bu Van merkez ve ilçe sınırlarında, sosyal hizmet alanında uygulanan ilk çocuk projesidir. Böylece yeni doğan çocukların aileleriyle dayanışma köprüsü kurma noktasında ilk adımı atıyoruz" dedi.

Ziyaretin ardından hastaneyi gezen kadınlar, içinde yeni doğan çocukların tüm ihtiyaçlarının yer aldığı paketleri hastalara dağıttı.