Yaylacıların zorlu dönüş yolculuğu

Yaylacıların zorlu dönüş yolculuğu
Yaylacıların zorlu dönüş yolculuğu
- İlkbahar mevsiminde çıktıkları yaylalarda yaklaşık 6 ay boyunca hayvancılık faaliyetini sürdüren vatandaşlar, havaların soğuması ve kar yağışıyla dönüş yolunu tuttu - Van'ın Çatak ve Gürpınar ilçelerindeki yaylalarda kalan son yaylacılar da kar yağışı altında günler süren zorlu yolculuğun ardından evlerine ulaştı

VAN (AA) - NECAT HASAR-ÖZKAN BİLGİN - Van'ın Çatak ve Gürpınar ilçelerindeki yaylalarda 6 ay süresince hayvanlarının bakımını yapan yaylacılar, havaların soğumasıyla evlerine döndü.

İlkbahar mevsiminde çıktıkları yaylalarda hayvancılık faaliyetini sürdüren vatandaşlar, havaların soğumaya başladığı ve kar yağışının etkisini artırdığı kasım ayında evlerinin yolunu tuttu.

Küçükbaş hayvan sürüleriyle yola koyulan ve günler süren zorlu yolculuğun ardından evlerine ulaşan yaylacılar, bu sene, son yılların en soğuk yayla sezonunu yaşadıklarını belirtti.

AA muhabirine, havaların soğuması ve yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle döndüklerini anlatan Mehmet Razık, ilkbahar ve yaz döneminde hava sıcaklığının mevsim normallerinin altında olmasına rağmen bu yıl verimli bir yayla sezonu geçirdiklerini söyledi.

Yayladan 9 gün önce yola çıktıklarını ve kar yağışına rağmen köye ulaşmaya çalıştıklarını vurgulayan Razık, hayvanlarının bakımını kış boyunca köylerinde yapacaklarını ifade etti.

Yaklaşık 200 koyunun bulunduğu sürüyü oğlu İsa Aydın ile yayladan indiren Hazal Aydın da havaların soğumasıyla hayvanlarını Gürpınar ilçesine bağlı Parmakkapı Mahallesi'ne getirdiklerini belirtti.

Aydın, yaklaşık 6 aydan bu yana yaşadıkları yaylada erkeklerin sürüleri otlattığını, kadınların da günlük işlerin yanı sıra hayvanların sağımı ile ilgilendiğini bildirerek, "Ailemizin tek geçim kaynağı hayvancılık. Bu nedenle de daha fazla verim almak için her yıl ilkbahar mevsiminde yaylalara çıkıp hayvanlarımızın bakımını yapıyoruz. Bu yıl bizim açımızdan verimli bir dönem oldu" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Aydın

  ,

  Hava

  ,

  kış

  ,

  kar