Yeni müze Van Kalesi'ne ayna tutacak

Yeni müze Van Kalesi'ne ayna tutacak
Yeni müze Van Kalesi'ne ayna tutacak
- Van depreminde müzenin hasar görmesinin ardından yapımına başlanan "Van Urartu Müzesi" tamamlandı - Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ: "Müzemiz 15 milyon 235 bin liraya mal oldu. Van Urartu Müzesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin en büyük müzesi olma özelliğini taşıyor"

VAN (AA) - ÖZKAN BİLGİN - Van depreminde müzenin hasar görmesinin ardından yapımına başlanan ve 15 milyon 235 bin liraya mal olan "Van Urartu Müzesi" tamamlandı.

Kalkınma Bakanlığı,  23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremlerinde hasar gören müze için harekete geçerek, "Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı" kapsamında 2012 yılı içerisinde yeni müzenin yapımına başladı.

İhaleyi alan yüklenici firma tarafından 2 yıllık çalışma sonucunda yapım işi tamamlanan müzenin binasında ve çevresinde düzenleme çalışması yapılıyor.

Kompleks şeklinde, çok fonksiyonlu olarak inşa edilen müze 13 bini kapalı olmak üzere 50 bin metrekare alana sahip.

- Müze aynalı camlarıyla kaleyi yansıtacak 

Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin en büyük müzesinin Van'a inşa edildiğini söyledi.

Müzenin özellikle Van Kalesi'ni gören güney cephesinin aynalı camlarla tasarlandığını belirten Aktuğ, yapılan bu çalışmanın kalenin güzelliğini de yansıtacağını ifade etti.

Yeni müzenin geçici kabulünün 2014 yılının 9'uncu ayı itibarıyla yapıldığını anlatan Aktuğ, idare ve depo bölümüne bir ay içinde, müzeye ise temmuz ayına kadar tamamen taşınacaklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Müzemiz 15 milyon 235 bin liraya mal oldu. Müze içinde 5 bin eserimizi, tarihine uygun ortamlarda canlandırmaya çalışacağız. Müzede yine çocuklarımızın hem eğlenip hem de tarihlerini öğrenebilecekleri park alanı oluşturacağız. Van Urartu Müzesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin en büyük müzesi olma özelliğini taşıyor. Bölgenin tüm tarihi eserlerini burada görmek mümkün olabilecek."


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Anadolu

  ,

  Güneydoğu

  ,

  Turizm

  ,

  Müze

  ,

  kültür

  ,

  firma