Yerinden edilen kadınlar "patron" oldu

Yerinden edilen kadınlar "patron" oldu
Yerinden edilen kadınlar "patron" oldu
- Van'da terör ve doğal afet gibi nedenlerle yaşadıkları yerden göç etmek zorunda kalan kadınlar, AB ile ortaklaşa finanse edilen program kapsamında kendi işlerini kurup hayallerini gerçekleştirdi - Van Valisi Taşyapan: "Projelerin tamamlanmasıyla kadınlarımıza 1 milyon 300 bin avroluk bir hibe kaynağı kullandırmış olacağız. Bu toplumumuza önemli geri dönüş demektir" - Avrupa Birliği Proje Koordinasyon Merkezi Uzmanı Ökten: - "Sözleşmelerini imzalayan kadınların gözleri hep doluydu. Bu günü hayal edemediklerini söylüyorlardı. Onların hayallerini gerçekleştirmek bizi mutlu etti"

VAN (AA) - CEMAL  AŞAN - SITKI YILDIZ - Van'da hayata geçirilen "Van İlinde Yerinden Edilmiş Kişilerin Ekonomik ve Sosyal Entegrasyonu Hibe Programı", meslek sahibi olmalarına rağmen kendi yerini kuramayan kadınların hayallerini gerçeğe dönüştürdü. 

Türkiye ile  Avrupa Birliği (AB) tarafından finansa edilen proje kapsamında 27 farklı sektörde hazırladıkları projelere 15 bin avroya kadar hibe desteği sağlanan kadınlar, kentin değişik noktalarında açtıkları iş yerleriyle sosyal yaşamın yanı sıra ekonomik hayatta da söz sahibi olmaya başladı.

Terör olayları ve doğal afetler nedeniyle yaşadıkları topraklardan göç ettikleri için ekonomik sıkıntı yaşayan ya da eşleri hasta olduğu için çalışmak zorunda kalan kadınlar, "can suyu" niteliğindeki program sayesinde kendi işlerini kurup iş hayatına atıldı.

Vali İbrahim Taşyapan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Van İlinde Yerinden Edilmiş Kişilerin Ekonomik ve Sosyal Entegrasyonu Hibe Programı"nın İçişleri Bakanlığı ile AB arasında imzalanan protokolle Van Valiliği tarafından yürütüldüğünü belirtti.

Projenin toplam bütçesinin 3 milyon 800 bin avro olduğunu ve bu kaynağın 1 milyon 300 bin avrosunun kadınlara kendi işlerini kurmaları için hibe olarak verildiğini bildiren Taşyapan, şöyle konuştu:

"2 milyon 500 milyon avroluk kısım ise projenin eğitim bileşenini kapsıyor. Herhangi bir nedenle, doğal afet ve terör gibi nedenlerle ikamet ettikleri yerden başka yere gitmek zorunda kalan kişiler yerinden edilmiş kapsamına girmektedir. Van da terör nedeniyle değişik yerlerden göç alıyor. Bunların topluma entegre edilmeleri ve ekonomik açıdan kendi ayakları üzerinde durabilir hale gelmeleri büyük önem taşıyor. Bakanlığımız Avrupa Birliği IPA1 kapsamında yürüttüğü projenin uygulama alanı olarak Van'ı seçti."

Taşyapan, projenin 2 yıl süreceğini ve birinci aşamada 42 kadının eğitimlerini tamamlayarak kendi işlerini kurduğunu vurgulayarak, çok güzel iş yerlerinin kurulduğunu ve kadınların yanlarında işçi çalıştırarak işveren haline geldiklerini söyledi.

Daha önce büyük sıkıntı yaşayan kadınların artık kendi ayakları üzerinde durabildiğine değinen Taşyapan, şu anda 40 kadının mesleki eğitimlerinin devam ettiğini ve eğitimlerin ardından onların da kendi iş yerlerini kuracağını dile getirdi.

Taşyapan, "Projelerin tamamlanmasıyla kadınlarımıza 1 milyon 300 bin avroluk bir hibe kaynağı kullandırmış olacağız. Bu toplumumuza önemli geri dönüş demektir. Her kadın işyerinde bir kişi çalıştırsa bu 80 kişinin istihdam edilmesi anlamına gelir. Bu da kentimiz için çok önemli bir çalışma" dedi. 

Projenin 2 milyon 500 bin liralık bölümüyle de 2 bin kişiye mesleki eğitim vererek kentteki nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlayacaklarını ifade eden Taşyapan, "Proje Van'a ciddi katkılar sağlayacak. İş yerini kuran kadınların kendi ayakları üzerinde durmaları, diğer kadınlarımıza da örnek teşkil edecek ve bu örnekler sonucunda daha güzel çalışmalar yapılacaktır. Toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik projelerimiz devam ediyor. Van, AB ve hükümetimizin sağladığı kaynaklardan yararlanmada ülkede önde gelen kentlerden biri. Vatandaşların daha bilinçli ve daha huzurlu şekilde kendi iş yerini kurmaları bizi memnun ediyor" diye konuştu. 

-"Sözleşme imzalayan kadınların gözleri doluydu"

Van Valiliği Avrupa Birliği Proje Koordinasyon Merkezi Uzmanı Semiha Çiğdem Ökten de proje kapsamında kadınlara iş yerlerini kurma imkanı verdiklerini belirterek, 82 kadınla sözleşme imzaladıklarını ve bu kadınlara geri ödemesiz 1 milyon 200 bin avro kaynak aktardıklarını söyledi. 

Proje sayesinde kadınların, çocukluklarından bu yana kurdukları hayallerinin gerçekleştirildiğini vurgulayan Ökten, şunları kaydetti:

"Kurulan iş yerleri kentteki ihtiyaca göre belirlendi. Biz mesleki eğitimler kapsamında da tam yerleştirme uygulamasıyla eğitime katılan insanların istihdam edilmelerini sağlayacağız. Böylece hem esnafımızın ihtiyacı olan nitelikli elemanları temin edeceğiz hem de 2 bin kişinin istihdam edilmesini sağlamış olacağız.  Projeleri hazırlarken çok güzel duygu yaşadık. Tam bir kadın dayanışması vardı. Bazı zamanlar kendi hayallerimizi onlarla gerçekleştirdik. Onların mutluluğu bizi de sevindirdi. Sözleşmelerini imzalayan kadınların gözleri hep doluydu. Bu günü hayal edemediklerini söylüyorlardı. Onların hayallerini gerçekleştirmek bizi de mutlu etti."

- Kadınlar hayallerini gerçekleştirdi

Hakkari'den kan davası nedeniyle Van'a göç etmek zorunda kalan kadınlardan Eylem Düzen ise proje kapsamında aldığı hibeyle yıllardır hayalini kurduğu güzellik merkezine kavuşanlardan yalnızca biri.

6 yıl önce eşinden ayrılan ve yeni açtığı güzellik merkezinden kazandığı parayla 2 kızının geçimini sağlayan Düzen, "1997 yılından bu yana hep farklı yerlerde çalıştım, kendi iş yerim yoktu. Şu anda kendi iş yerimde mesleğimi yürütüyorum. Bu çok güzel bir duygu. Projede bana yardımcı olan Van Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi görevlileri ile AB Merkezi Finans Birimine teşekkür ediyorum. Projelerin her zaman devam etmesini istiyorum. Bu projeden aldığım hibeyle açtığım iş yerinden kazandığım parayla geçimimi sağlıyorum. Bütün bayanların bu projelere başvurmalarını tavsiye ediyorum" ifadelerini kullandı.

1990 yılında Çatak ilçesinden Van'a göç eden Kumru İşnas ise kardeşleri ile kurduğu iş sayesinde, misafirlerine yöresel ev yemeklerini tattırıyor.

Program sayesinde hayallerinin tek tek gerçekleştiğini anlatan İşnas, "İş yerimin adıyla bir zincir oluşturmayı hedefliyorum. İnşallah bunu gerçekleştireceğim" diye konuştu. 

Hasta olan eşi çalışmadığı için evini geçindirmek zorunda olan Nurcan Yetkin de proje kapsamında aldığı hibeyle tekstil atölyesi kurdu. Küçük bir dikiş makinesiyle başlayan iş hayatını kurduğu atölye ile taçlandıran ve hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayan Yetkin, "Şimdi yeni iş yerimle her şey daha güzel olacak. Bundan sonra daha çok işçi çalıştırabileceğim. Van'daki kadınlar da bu projeleri başvurmaktan çekinmesinler. Cesaret ettikleri zaman kendilerine her konuda yardım edildiğini çok iyi göreceklerdir. Ben küçüklüğümden bu yana hep tekstil fabrikalarında çalışıyordum. O zaman kendi atölyemin olup olmayacağını hayal ediyordum şu anda bu hayalim gerçek oldu. Bundan sonra daha büyük tesislerde üretim yapacağıma inanıyorum" dedi.