Yöresel yemeklerle zayıfladılar

Yöresel yemeklerle zayıfladılar
Yöresel yemeklerle zayıfladılar
- Van'ın Gürpınar ilçesindeki Toplum Sağlığı Merkezinde tedavi gören obezite hastaları, diyet yapmadan sadece yöresel yemekleri tüketerek kilo veriyor - Diyetisyen Serin: "Yöresel yemekleri tüketerek zayıflamak mümkün. Bir kısıtlama yapmadan insanları zayıflatmanın mutluluğunu yaşıyorum"

VAN (AA) - Gürpınar ilçesindeki Toplum Sağlığı Merkezinde (TSM) tedavi gören obezite hastaları, diyet yapmadan, yöresel yemekleri tüketerek kilo veriyor.

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Obeziteyle Mücadele biriminde çalışan diyetisyen Yeliz Serin, gönüllü olarak gittiği ilçelerde obezite hastalarının yeni bir hayata başlamalarına yardımcı oluyor.

Serin'in kontrolünde zayıflayan hastalar, bölgedeki otların kullanıldığı yöresel yemekleri tüketerek, diyet yapmadan sağlıklı şekilde zayıflamanın olanağını buluyor.

Diyet uygulamadan da zayıflanabileceğini söyleyen Serin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vanlıların yöresel yemekleri çok tükettiğini, bu yemeklerin yanlış tüketiminin kiloya yol açtığını belirtti.

Zayıflayarak vücutlarıyla barışmak ve ikinci bir hayata "merhaba" demek isteyen hasta sayısının gün geçtikçe artığına dikkat çeken Serin, yöresel yemekleri doğru tüketmenin zayıflamaya yardımcı olduğunu ifade etti.

Bu yöntemi uygulayarak hastalarda yüzde 80 başarı elde ettiklerini kaydeden Serin, okulda teorik derslerde gördükleri yemek kültürlerinin pratikte yaşananla uyumlu olmadığını dile getirdi.

Serin, şöyle konuştu:

"Van'a geldiğimde ilk işim Van'da tüketilen yemeklerde kullanılan ürünleri ve otları araştırmak oldu. Çünkü Van'da tüketilen yemeklerde bu otlar çok kullanılıyordu. Van'a özgü olan bir ayranaşı yemeği var ki bu yemeğe bir sürü ot katılıyor. Otlu peynir, keledoş ve daha birçok yemek çeşidi sürekli tüketiliyor. Özelikle Gürpınar ilçesi coğrafi yapısıyla buna çok uygun olduğu için burada otlar fazla tüketiliyor. Öte yandan ilçede yaptığımız bir araştırmada obezite hastalığının yaygın olduğunu gördük. Gürpınar TSM doktorlarıyla yapılan alan çalışmasında, obezite ve obezite yolunda ilerleyen Gürpınarlıları bulduk ve onlara zayıflayabileceklerini söyledik."

- "30 kilo veren hastamız var"

Obezitenin günümüzün en önemli hastalıklarından birisi olma yolunda ilerlediğine işaret eden Serin, bu hastalığın önüne geçmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti.

Özellikle bu bölgelerde hastaların yöresel yemeklerini tüketerek zayıfladığını vurgulayan Serin, şunları anlattı:

"Hastalar, 'Bizim yörenin yemekleri çok yağlı olur. Biz bunları yiyerek nasıl zayıflayacağız' dediler. Ama onlar da hiçbir şekilde diyet uygulamadan ve farklı bir tüketim uygulamadan zayıfladılar. Kısıtlama yapmadan insanları zayıflatmanın mutluluğunu yaşıyorum. Obezite Birimine bugüne kadar 758 hasta başvurdu. İlçelerde gönüllü olarak hasta baktığım için her hafta bir TSM'ye gittim. Ortalama 6 ay boyunca ilçelerdeki TSM'lerde 100 hastayla birebir ilgilendim ve zayıflamalarını sağladım. Hastaların yüzde 80'i başarıyla zayıfladı. 30 kilo veren hastamız var. Diyeti, sağlıklı yaşamayı seçtikleri için hastalarıma teşekkür ediyorum. Bu onların azmi ve başarısı."

- "Okul takımına girmek için 21 kilo verdi"

TSM'ye başvuran hastalardan 15 yaşındaki Samet Yücebaş, kilolu olduğu için okulun basketbol takımına seçilemediğini ve bunun yanı sıra arkadaşlarının arasında dışlandığını hissettiği için TSM'ye başvurduğunu belirtti.

Yücebaş, şunları ifade etti:

"Kilolu olduğum için okul takımına katılamıyordum. Zayıflamaya karar vererek TSM'ye başvurdum. Yeliz hanımla tanıştıktan sonra hayatım bir anda değişti. Bana yiyerek çok rahat kilo verebileceğimi söyleyince şaşırdım. Söylediklerini uygulayınca 4,5 ayda 95 kilodan 74 kiloya indim. Kilolu olduğum dönemde arkadaşlarımla bir ortama gittiğimde kendimi dışlanmış hissediyordum. Ama şimdi hayatımdan gayet memnunum. Okulun basketbol takımını girmek için başvurduğumda kilomdan dolayı alınmamıştım. Ama şimdi okulun basketbol takımındayım. Tabi yeni bir hayata başladım."

Kilolarından dolayı sıkıntı yaşadığını ve strese girdiğini anlatan ilçedeki ev hanımlarından Derya Yılmaz ise TSM'de insanların zayıfladığını duyunca merkeze başvurduğunu söyledi.

Yılmaz, "Burada özelikle kırmızı eti çok tüketiyoruz. Bunları kısıtlamadan zayıflanabileceğini söylediler. Yörede tüketilen keledoş, ayran aşı, kürt köftesi ve daha birçok yöresel yemek, genelde çok etli ve yağlı oluyor. Diyetisyen hanım bunları tüketerek hiçbir kısıtlama yapmadan zayıflayacağımızı söyledi. Biz de onun nezaretinde diyete başladık. İlk başlağımda 88 kiloydum. Üç ayda 10 kilo verdim. İnsan kendisi hafif ve mutlu hissediyor" diye konuştu.

- "Sadece yemeğin miktarını azalttık"

Yemeklerden ziyade yemeğin tüketim şeklini değiştirdiklerini belirten Mehmet Özlü ise yemek miktarını azaltarak zayıfladıklarını kaydetti.

Özlü, "Yeliz hanım 'İsteğiniz şeyi yiyerek zayıflayabilirsiniz' dediğinde çok şaşırmıştım. Çünkü bu yörenin yemekleri yağlı olur. Bunları yiyerek zayıfladım. Arkadaşlarım bana nasıl zayıfladığımı sorunca, onlara sadece yemeğin miktarlarını azaltarak zayıfladığımı söylüyorum. Bunu duyunca onlar da inanamıyorlar. Yemeklerden ziyade yemek yeme kültürümüzü biraz değiştirmemiz gerekiyormuş. Her şeyi yedik ama süreli bir şekilde yediğiniz zaman , ister istemez o süre yemeği kısıtladı. Böylece zayıfladık" dedi.