Yüksek doğalgaz faturasına "tüplü" çözüm

Yüksek doğalgaz faturasına "tüplü" çözüm
Yüksek doğalgaz faturasına "tüplü" çözüm
- Van'da yaşayan Ercan Yıldız, doğalgaz faturası yüksek gelince mühendis arkadaşıyla 4 aylık bir çalışma sonucu piknik tüpüyle çalışan ve ısınma masrafını yüzde 80 azalttığını iddia ettiği cihaz üretti - Elektrik ve Elektronik Mühendisi Şeker: - "Kombi üzerinde yaptığımız değişikliklerle yeni bir ısınma sistemi bulduk"

VAN (AA) - NECAT HASAR - Van'da, yüksek doğalgaz faturalarının önüne geçebilmek için ısınma masrafını yüzde 80 düşürdüğü iddia edilen cihaz üretildi.

İpekyolu ilçesi Hafiziye Mahallesinde yaşayan Ercan Yıldız ile Elektrik ve Elektronik Mühendisi Yusuf Şeker, piknik tüpünün kombiye yerleştirilmesiyle çalışan cihazla ısınma masrafını azalttı.

Elektrik ve Elektronik Mühendisi Yusuf Şeker, AA muhabirine, yaptıkları cihazla yakıtta tasarruf sağladıklarını söyledi.

Kombi de bazı değişiklikler yaptıklarını ifade eden Şeker, şöyle dedi:

 "Kombide iki değişiklik yaptık. Bunlardan biri yanma haznesi olan cehennemlik diğeri ise soğuk suyu alıp sıcak suya çeviren ısı transferi yapan özel tasarım eşanjörde yapıldı. Bu iki sistem tamamen değişti. Özel tasarım sayesinde doğalgaz tüketimini yüzde 80 azaltarak, sistemi geliştirdik. Kombi üzerinde yaptığımız değişikliklerle yeni bir ısınma sistemi bulduk."

Ercan Yıldız da Van'da kış mevsimin sert geçtiğini, doğalgaz kullanarak ısındıklarını bunun da ciddi bir maliyet oluşturduğunu anlattı.

Doğalgaza geçmeden önce kömürle ısınma süresinin yüksek olduğunu, doğalgaza geçildikten sonra ısınma masraflarının arttığını dile getiren Yıldız, kentteki evlerin en küçüğünün 2+1 olarak inşa edildiğini, bu büyüklükteki bir dairenin aylık ısınması maliyetinin 400-500 lirayı bulduğunu ifade etti.

Yıldız, "Bütçemiz olumsuz etkilenince buna çözüm bulmaya karar verdik. Mühendis bir arkadaşımla 4 aylık uğraş sonucu böyle bir sistem ortaya çıkardık" dedi.

Yaptıkları cihazın, küçük kombi ya da şofben içine yerleştirildiğini ve bir evin ayda sadece 3-4 piknik tüpüyle ısındığını kaydeden Yıldız, buldukları ısınma sistemini birçok testten de geçirdiklerini söyledi.

- "Sistem ülke ekonomisine katkı sunar"

Sistemin çok rahat ve güvenli olduğunu, geliştirilmesi halinde ülke ekonomisine de katkı sağlayacağını ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:

"Mühendis arkadaşlarımız da  güvenlik kontrol testleri yaptı. Yani doğalgazda ne kadar tehlike varsa bu sistemde ondan daha düşük bir tehlike var. Cihazın maliyeti aslında çok düşük. Bunun için bir evde kombi veya şofben olması yeterli. Bu çok büyük bir cihaz değil. Bu parça kombi ya da şofbenin içine yerleştiriyor. Parçanın patenti de mühendis arkadaşıma ait. Az parayla iyi ısınmak için aylarca uğraştık. Son bir aydır da bunu sürekli test ediyoruz."