YYÜ'de 1. Ulusal Yaban Hayvanları Kongresi

YYÜ'de 1. Ulusal Yaban Hayvanları Kongresi
YYÜ'de 1. Ulusal Yaban Hayvanları Kongresi
- Kongreye çeşitli üniversitelerinde 70 bilim adamı katıldı

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesince (YYÜ) 1. Ulusal Yaban Hayvanları Kongresi düzenlendi.

YYÜ tarafından kentteki bir otelde bu yıl ilki düzenlenen kongrenin açılışında konuşan YYÜ Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan,  Türkiye 'nin biyolojik bakımdan çok zengin bir ülke olduğunu belirterek, bu zenginliğin gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi.

Aslan, 21 yıldır Doğu Anadolu Bölgesi'nde görev yaptığını ve bu süre zarfında önüne koyduğu 3 hedeften ilkini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını bildirerek, bundan sora da diğer hedeflerini hayata geçirmek için çalışacağını ifade etti.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise bu tür kongrelerin devamlı olması için her türlü çalışmanın yapılması gerektiğini bildirerek, "Bölgemizdeki biyoçeşitliliğin çok olması önemli. Ancak sadece bilinmesi bir anlam ifade etmiyor. Bu çeşitliliğin toplum tarafından da sahiplenip bilinmesi gerekir" dedi.

Konuşmaların ardından YYÜ Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi gördükleri sırada hayatlarını kaybeden ve Doç. Dr. Aslan tarafından tahnit işlemi uygulanan hayvanlardan oluşan sergi gezildi.

Çeşitli üniversitelerden 70 bilim adamının katımıyla yapılan kongre, iki gün sürecek.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Türkiye

  ,

  Anadolu

  ,

  Zengin

  ,

  Bilim

  ,

  Kongre

  ,

  toplum

  ,

  sergi

  ,

  ülke

  ,

  koruma

  ,

  Aslan