YYÜ'de ekmek israfı paneli

YYÜ'de ekmek israfı paneli
YYÜ'de ekmek israfı paneli
VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi ile Toprak Mahsulleri Ofisi'nce "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası, Tam...

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi ile Toprak Mahsulleri Ofisi'nce "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası, Tam Buğday Ekmeği Tüketimi ve Sağlık" paneli düzenlendi.

Nihat Bayşu Konferans Salonu'nda yapılan panelde konuşan YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Türkiye 'de yıllık 37 milyar ton ekmek üretildiğini, bunun 2 milyar tonunun israf edildiğini söyledi.

Bu kaybın yılda yaklaşık 1,5 katrilyon liraya denk geldiğini ifade eden Kazankaya, şöyle konuştu:

"En temel gıda maddesi ekmektir. Ekmeği kutsal sayan ve nimet olarak ifade eden bir kültürün mensuplarıyız. Ekmek kazancın, bereketin ve paylaşmanın sembolüdür. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 12'si yani 900 milyon insan yetersiz besleniyor. 10 milyon insan ise açlık sınırında ve yetersiz beslenmeden hayatını kaybediyor. Ülkemizde yıllık 37 milyar ton ekmek üretilirken, bunun 2 milyar tonu israf ediliyor. Bu kayıp yılda yaklaşık olarak 1,5 katrilyon liraya denk geliyor. Ekmek israfını önleme kampanyasının başarıya ulaşmasını ve hayırlara vesile olmasını diliyorum."

Ardından YYÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Elvan Ocak, Yrd. Doç. Dr. Raciye Meral, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Suvak birer sunum yaptı.

Panel, soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.