YYÜ'de el sanatları sergisi açıldı

YYÜ'de el sanatları sergisi açıldı
YYÜ'de el sanatları sergisi açıldı
VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Meslek Yüksek Okulu (MYO) Geleneksel El Sanatları Bölümü öğrencilerinin hazırladığı ürünlerin yer...

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Meslek Yüksek Okulu (MYO) Geleneksel El Sanatları Bölümü öğrencilerinin hazırladığı ürünlerin yer aldığı sergi açıldı. 

Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, Van MYO'daki serginin açılışında, öğrencilerinin ortaya çıkardığı eserlerin, el sanatları konusunda üniversitenin geldiği noktayı yansıttığını ifade etti.

Türkiye genelinde el sanatları çalışmalarında önemli bir yere sahip olduklarını anlatan Battal, "Van MYO'da, özellikle son dönemde aktif bir atılım gördük. Bunu her alanda gördük. Hakikaten bizim insanımız ruhundaki, kalbindeki duygularını, dokumuş olduğu kilimine, örmüş olduğu kazağına, yapmış olduğu kanaviçesine yansıtmaktadır. Bu zaten çok anlamlı kılıyor el sanatlarını. Ben bu serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bunlar çok güzel aktiviteler" diye konuştu.

Van'da dün terör örgütü PKK mensuplarınca şehit edilen polis memuru Yusuf Diri'nin ailesi, yakınları ve Türkiye'ye başsağlığı dileyen Battal, "İnşallah bunlar son olur, ülkemiz birlik ve beraberlik içerisinde huzura kavuşur. Çağdaş düzeye Kürt'ü, Türk'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Abaza'sı ile el ele, omuz omuza vererek daha mutlu, daha huzurlu geleceğe adım atar, yürürüz. Temennimiz bu.  Bu sergimizi, dün şehit düşen polisimize addetmiş olalım" dedi.

Van MYO Müdürü Doç. Dr. Hasan Çiçek ise, ülkenin son dönemde üzücü olaylar yaşadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Biliyorsunuz çok üzücü günlerden geçiyoruz. Hatta dün Van'da bir polisimiz şehit oldu. Hepsine rahmet diliyorum. Ülkemizin başı sağ olsun. Bugün sergimizi buruk bir şekilde açıyoruz. Geleneksel el sanatları söz konusu olduğunda ortaya çıkan eserler hem bilimi, hem de sanatı temsil ediyor. Bizim geleneğimizde de türkülere konu olduğu gibi denir ki 'Kilim demek, ilim demektir'. Bu geleneksel el sanatlarının ilim tarafını ifade ediyor. Ama aynı zamanda geleneksel el sanatları ürünleri insanın ruhsal durumunu, duygularını, hayatını biraz daha güzelleştirmek ve anlamlandırmak için eserle ortaya çıkışını ifade ediyor. Dolayısıyla sergimizde yer alan eserler, sanatın ve bilimin buluştuğu eserlerdir." 

Konuşmaların ardından serginin açılışı yapıldı. Açılışa, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan, Genel Sekreter Doç. Dr. Yusuf Uzun, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.