YYÜ'de Erasmus Bilgilendirme Toplantısı

YYÜ'de Erasmus Bilgilendirme Toplantısı
YYÜ'de Erasmus Bilgilendirme Toplantısı
VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) Erasmus Yükseköğretim Hareketlilik Proje Yönetim Toplantısı yapıldı. YYÜ Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür...

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) Erasmus Yükseköğretim Hareketlilik Proje Yönetim Toplantısı yapıldı. 

YYÜ Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi'nde, 123 üniversiteden yaklaşık 300 kişinin katıldığı toplantı, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan YYÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, öğrencilerin okurken dünyayı, oradaki eğitim kurumlarını görmesinin çok güzel bir olay olduğunu bildirdi. 

Van'ın 3 bin yıllık kadim bir tarihe sahip olduğunu ifade eden Öner, "Bu toplantı vesilesiyle Van'ı görmenizi, tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmenizi istiyorum. Öğrenci olduğumuzda 'çok gezen mi bilir, çok okuyan mı' şeklinde bir tartışma vardı. İnsanlar gezerek o bölgenin insanlarını, doğal güzelliklerini keşfedebiliyorlar. Meslek hayatımda bunun çok güzel örneklerini yaşadım" dedi.

1 Ocak 2014 yılında yeni bir döneme giren Erasmus Programı'nın 2014-2020 yılları arasında uygulanacağını belirten Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ( Türkiye Ulusal Ajansı) Başkanı Mesut Kamiloğlu, Erasmus Programı ile kişilere, yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın, yeni beceriler kazandırılması, onların kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi ve istihdam olanaklarının arttırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Türkiye Ulusal Ajansı'nın Erasmus Programı aracılığıyla vatandaşlara yurt dışında eğitim, staj ve gönüllü çalışma imkanı sağlayarak kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklediğini ifade eden Kamiloğlu, "Erasmus Programıyla ayrıca kamu kurumları, üniversiteler, özel sektör kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları gibi tüzel kişilikler ile gençlik gruplarına da uluslararası projelerde yer alarak faaliyet gösterdikleri alanlarda yeni uygulamalar ve teknikler öğrenmeleri veya geliştirmeleri için fırsatlar sunulmaktadır. Bu desteklerden her kademedeki eğitim personeli, öğrenciler, gençler, yetişkinler, çalışanlar, işverenler, meslek sahipleri ve girişimciler gibi toplumun farklı kesimlerinden bireyler faydalanabilmektedir" diye konuştu.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları'nın 2004 yılından bu yana başarıyla uygulandığını dile getiren Kamiloğlu, "Avrupa Birliği eğitim ve gençlik programları kapsamında 2004-2013 yılları arasında 100 bine yakın proje başvurusu alınmış, bu başvurulardan yaklaşık 24 bin projeye 600 milyon Avro'ya aşkın hibe tahsis edilmiştir. Aynı dönemde eğitim ve gençlik programlarından 81 ilimizden 400 binden fazla vatandaşımız yararlanmış, bunlardan yaklaşık 300 binine yurt dışında eğitim, staj, gönüllülük ve işbirliği faaliyetlerinde bulunma imkanı sağlanmıştır" diye konuştu.

İki gün sürecek olan toplantıya YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Genel Sekreter Doç. Dr. Yusuf Uzun ve öğretim görevlileri ile öğrenciler katıldı.