YYÜ'de, "Felsefe ve Sanat" sempozyumu

YYÜ'de, "Felsefe ve Sanat" sempozyumu
YYÜ'de, "Felsefe ve Sanat" sempozyumu
VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Atatürk Kültür Merkezi tarafından "Felsefe ve Edebiyat"...

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Atatürk Kültür Merkezi tarafından "Felsefe ve Edebiyat" sempozyumu düzenlendi.

Cengiz Andiç Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ve Türkiye 'deki değişik üniversitelerden bilim adamlarının katıldığı sempozyumda konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan, sempozyumun hayırlı olmasını dileyerek, felsefe ve edebiyatın insan hayatındaki en önemli mihenk taşlarından biri olduğunu söyledi. 

Geçmişte ünlü edebiyatçılar tarafından kaleme alınan eserlerin günümüze kadar tazeliğini koruduğunu anımsatan Taşyapan, "Sözün gücünü şiir ve edebi metinlerde görüyoruz. Eserlerdeki sözleri yazan şair ve edebiyatçılarımız, bunları hangi zaman diliminde söylerse söylesin, bu sözler güçlü şekilde zamanımıza kadar geliyor ve bizden sonra da bu sözler dile getirilecek. Bu da sözün gücünü bizlere gösteriyor. Aynı zamanda geçmişte filozofların dile getirdiği görüşler de günümüze kadar gelebilmektedir" dedi.

Van'ın çok güzel bir kent olduğunu ve herkesin mutlaka bu kenti görmesi gerektiğini belirten Taşyapan, başka kentlerden gelen bilim adamlarına kentin tarihi ve turistik güzelliklerini görmelerini önerdi. 

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise üniversite olarak çok önemli bir bilimsel etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını belirterek, felsefe ve edebiyat gibi iki önemli disiplini bir araya getirdiklerini, bu vesileyle yapılacak sunum ve tartışmaların bilim dünyası için önemli kazanımlar sağlayacağına inandığını aktardı. 

Sempozyum davetini kabul ederek kente gelen tüm bilim adamlarına teşekkür eden Battal, "Öğrencilerimizin, sayısı otuzu aşan bilim adamını bir arada bulması imkansızdır. Edebiyat ve felsefeyle ilgilenenler için bu büyük bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Öğrencilerin 2 gün boyunca felsefeyi iyi değerlendirmelerini öneririm. Bu etkinliğin gerçekleştirilmesi emeği geçen herkese teşekkür ederim. Sempozyumun bilim dünyasına büyük katkılar sunmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından sempozyuma katılan Taşyapan, protokol üyeleri ve bilim adamları, Çalışma ve İş  Kurumu Van İl Müdürlüğü ile Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından üniversitede yürütülen ebru kursuna katılan kursiyerlerinin eserlerinin yer aldığı "Ebruli Kadınlarla Ebru Sergisi"ni gezdi. 

İki gün boyunca devam edecek olan sempozyuma katılan bilim adamları, 9 oturumda bildirilerini sunacak.