YYÜ'de "Kürt Tiyatrosunun Tarihi" konferansı

YYÜ'de "Kürt Tiyatrosunun Tarihi" konferansı
YYÜ'de "Kürt Tiyatrosunun Tarihi" konferansı
VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ), Yaşayan Diller Enstitüsü tarafından Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu'nda  "Kürt...

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ), Yaşayan Diller Enstitüsü tarafından Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu'nda  "Kürt Tiyatrosunun Tarihi" konulu konferans düzenlendi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nesim Sönmez, Kürdoloji'nin Kürt diline hizmet etmek için var olduğunu söyledi.

Yüksek lisans programlarının devam ettiğini belirten Sönmez, tezli ve tezsiz olmak üzere içinde Irak'tan gelen 50 öğrencinin de bulunduğu 200 öğrencinin Kürdoloji bölümünde yüksek lisans yaptığını vurguladı.

Kürtçe bölümünün lisans kısmının açılması için YÖK'e yaptıkları başvurunun kabul edildiğini belirten Sönmez,  "Önümüzdeki yıl Kürtçe bölümüne lisans öğrencisi almaya başlayacağız. Kürtçe bölümünün ilerlemesi için öğrencilerimizin ve halkımızın yardımına ihtiyacımız var. Öğrencilerimiz bizler için aydınlık bir gelecek olacaktır. Kürdoloji bölümünü tanıtmak için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz ki sanat ve edebiyat alanlarında yeni programlar ortaya çıkarabilelim" dedi.  

Konferansın konuşmacısı Yazar Yavuz Akkuzu ise Kürt tiyatrosunun tarihçesi hakkında bilgi verdi.

Konferansa, akademisyen ve öğrenciler katıldı.