YYÜ'de sergi ve konser

YYÜ'de sergi ve konser
YYÜ'de sergi ve konser
VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ), 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde sergi açıldı ve konser...

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ), 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde sergi açıldı ve konser düzenlendi.

YYÜ  Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü tarafından "Gençlik Buluşması" adlı karma sergi açılırken, bölüm öğrencilerince koro ve oda müziği konserleri düzenledi.

Etkinlik öncesi konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, sergilenen eserlerde birçok tekniğin kullanıldığı çalışmaların yer aldığı söyledi.

Serginin bölge için model oluşturduğunu belirten Battal, üniversitenin yaptığı sanatsal çalışmalarla gurur duyduğunu ifade etti.

Battal, "Üniversitemiz gerek alt yapı gerekse akademik kadro bakımdan gayet iyi durumda. Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümünün böylesi büyük bir organizasyona ev sahipliği yapması da çok önemlidir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

Sergi Küratörü Öğretim Görevlisi Halit Yabalak ise serginin Türkiye 'de bir ilk niteliğinde olduğunu ve Türkiye'nin birçok yerinden değişik tekniklerde çalışmaların Van'da sergilenmesinin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Sergi sonrası gerçekleştirilen Yrd. Doç. Dr. A. Semih Birel'in hazırlayıp yönettiği oda müziği konseri ve Doç. Dr. Serap Yükrük'ün yönettiği koro konseri izleyicilerden büyük beğeni aldı.

Türkülerin geleneksel yapılarına sadık kalınarak çok sesli biçimde yaylı çalgılarla yorumlanması, izleyicilere keyifli saatler yaşattı.

Ses ile rengin birleştiği etkinlikler, 25 Mayıs'a kadar sürecek.