YYÜ'lü öğrenciler Van'ın değerlerini kitaplaştırdı

YYÜ'lü öğrenciler Van'ın değerlerini kitaplaştırdı
YYÜ'lü öğrenciler Van'ın değerlerini kitaplaştırdı
- YYÜ Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi ve öğrencileri, tamamladıkları "Eski Van'a Doğru Bir Yolculuk; Bir Sözlü Tarih Çalışması" adlı kitabı, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal'a hediye etti

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi ve öğrencileri, tamamladıkları "Eski Van'a Doğru Bir Yolculuk; Bir Sözlü Tarih Çalışması" isimli kitabı, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal'a hediye etti.

Van'ın yakın geçmişindeki yaşanmışlıkları, o dönemleri bire bir yaşayan insanlarla görüşerek gelecek nesillere aktarmak amacıyla 2011 yılında hazırlıklarına başlanan "Eski Van'a Doğru Bir Yolculuk; Bir Sözlü Tarih Çalışması" isimli kitap tamamlandı.

Dr. Mehmet Kul ile Yrd. Doç. Dr. Suvat Parin'in editörlüğünü yaptığı kitabın bölümlerini oluşturan öğrenciler, yürüttükleri çalışmada kendilerine büyük destek veren Battal'a teşekkür etti.

Van'ın yakın geçmişine tanıklık eden yirmiye yakın isimle Van'ın geçmiş kültürü ve sosyal yaşamı hakkında yapılan mülakatların yer aldığı kitapta, kentin, mahalle kültürü, Türkmenler, Kürtler, Yahudiler, Ermeniler ve Araplar, çarşı kültürü, bayram ve taziyeler gibi değerler anlatılıyor. 

Böyle önemli bir çalışmaya imza attıkları için öğrencilere teşekkür eden Battal "Bu çalışma ilimizin yakın tarihiyle ilgili önemli bir kaynak. İnşallah bu tarz çalışmalar artarak devam eder. Emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi.

Öğrencilerin elde ettiği başarıların kendilerini mutlu ettiğini belirten Battal, kitabın kentin tarihiyle ilgili önemli bir kaynak olduğunu vurgulayarak, YYÜ'nün Türkiye 'nin sayılı üniversiteler arasında yer aldığını ve sürekli ilerlediğini kaydetti.