Zabıtalara "madde bağımlılığıyla mücadele" eğitimi

Zabıtalara "madde bağımlılığıyla mücadele" eğitimi
Zabıtalara "madde bağımlılığıyla mücadele" eğitimi
VAN (AA) - Van Büyükşehir Belediyesi madde bağımlılığının önüne geçmek amacıyla kentteki sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle kurduğu "Madde...

VAN (AA) - Van Büyükşehir Belediyesi madde bağımlılığının önüne geçmek amacıyla kentteki sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle kurduğu "Madde Bağımlılığı ile Mücadele Koordinasyonu" ilk eğitimi belediye zabıtalarına verdi.

Sağlık Daire Başkanlığı ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı öncülüğünde oluşturulan, SES, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER), Eğitim -Sen, Psikolojik Danışmanlar Derneği (PD-DER) gibi kurumlar yer aldığı koordinasyon, proje kapsamında ilk olarak madde bağımlılığı konusunda bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışması yürütülecek.

Bu kapsamda ilk eğitimin zabıtalara verildiği projeyle ilgili bilgi veren Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Orhan Aktaş, işbirliğinin önemine değinerek herkesin bu çalışmada sorumluluk alması gerektiğini vurguladı.

Eğitimde, bağımlılığın tanımı, uyuşturucu maddeyle mücadele, bağımlılık yapıcı maddeler, bağımlıya yaklaşım, bağımlı bireylerin bulunduğu mekanların denetimi, zabıta denetim yetkileri ve yasal düzenlemeler konularında katılımcılara bilgilerin verildiğini belirten Aktaş, zabıtaların ardından kentteki özel güvenlik görevlileri ve bekçilere de eğitim verileceğini sözlerine ekledi.