"Zeve Şehitliği"ne genç tarihçilerinden ziyaret

"Zeve Şehitliği"ne genç tarihçilerinden ziyaret
"Zeve Şehitliği"ne genç tarihçilerinden ziyaret
- Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencileri ve Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, Van'da Ermeni çetelerince öldürülenler inşa edilen "Zeve Şehitliği"ni gezdi

VAN (AA) - Ermeni çeteleri tarafından öldürülen 2 bin 500 Müslüman anısına yaptırılan "Zeve Şehitliği", Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, öğretim üyeleri ile  tarih bölümü öğrencileri tarafından ziyaret edildi. 

Ziyarette öğretim elemanları ve öğrenciler, yaşamını yitirenler için dua etti.

Rektör Battal, yaptığı açıklamada, tarih bölümü başkanı, öğretim üyeleri ve öğrencilerinin, "Zeve Şehitliği"ni ziyaret etmek için kendilerine başvuruda bulunduğunu, kendisinin de geziye dahil olduğunu söyledi.

"1915 yılı Mayıs başında Ermeni Komitacılar tarafından Zeve'de şehit edilen vatandaşlarımızın anısına yapılan anıtı ziyaret ederek şehitlerimizin ruhuna Fatiha okuduk. Bu ziyarette tarihi olayların yerinde incelenmesinin önemini gördük" diyen Battal, üniversite olarak bu tür faaliyetleri daha sık yapmak gerektiğini ifade etti.

Battal, tarih bilincinin oluşturulması için bu tür etkinliklere destek vereceklerini söyledi. 

Öğrenciler de "Zeve Şehitliği"nde, hüznü ve gururu bir arada yaşadıklarını belirterek,  atalarının o yıllarda yaşadığı acının unutulamayacağının altını çizdi.