Radikal-online / Ekonomi / Koç birleşerek 'Tat'landı
Radikal-online
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  9 Nisan 2004 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Bize bir şey vermiş olanı hiçbir zaman tam olarak bağışlayamayız.
Emerson

Tarihte Bugün
Takvimler 09 nisan tarihini gösterdiği zaman...

1993 yılında,
Tercüman Gazetesi sahibi Kemal Ilıcak vefat etti.
1997 yılında,
Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, üst üste üçüncü kez İstanbul'un gelir vergisi rekortmeni oldu.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi  

Koç birleşerek 'Tat'landı

Koç birleşerek 'Tat'landı
Kasia Özgen, Hasan Yılmaz ve Erdal Kesrelioğlu (soldan sağa), bu yıl 300 milyon dolar ciro hedeflediklerini söyledi.
Tat, SEK, Maret ve Pastavilla'nın birleşmesiyle kurulan Tat Konserve'nin hedefi liderlik. Koç Grubu'na bağlı şirketin piyasa değeri 16 ayda 70 milyon dolardan 190 milyon dolara çıktı

09/04/2004 (1000 defa okundu)

RADİKAL - İSTANBUL - Tat, SEK, Maret ve Pastavilla'nın birleşmesiyle kurulan Tat Konserve Sanayi, 16 ayda piyasa değerini 70 milyon dolardan 190 milyon dolara, cirosunu da 240 milyon dolara çıkarmayı başardı. Koç Gıda-Perakendecilik ve Turizm Grup Başkanı Hasan Yılmaz, "16 ay önce gıda ve perakende olarak biz yüzde 16 gibi yıllık bir büyüme ve 2008'e kadar 3 milyar dolara ulaşacağımız iddiasıyla ortaya çıktık" dedi.
Tat Konserve Sanayi'nin yapacağı atılımlarla Türkiye'nin en büyük gıda şirketi olma yolunda ilerdiğini söyleyen Yılmaz, bu hedeflere ulaşmak için yeniden yapılandıklarını açıkladı. Birleşme sürecine girdiklerinde bu dört şirketin piyasa değerinin 70 milyon dolar olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

SEK'in arsası satışta
"Şimdi 180-190 milyon dolarlık piyasa değerine ulaştık. Altyapı yatırımlarımız tamamlanıyor. Yeni fabrikalar kuruyoruz. Örneğin Yenibosna'daki SEK Süt Fabrikası, Kemalpaşa'ya taşınıyor. Bunun için toplam 12 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Halen 3 milyon dolarlık kısmını tamamladık. Ayrıca Yenibosna'daki fabrikanın 40 dönüm olan arazisini satışa çıkardık. Fabrika yatırımının bir kısmını oradan elde edilecek gelirle karşılayacağız. 2003 yılında 15 yeni ürünle tüketicinin karşısına çıkmıştık. Bu yılki hedefimiz 50-60 çeşit yeni ürünle Türk tüketicisini tanıştırmak. Bu arada geçen yıl 24 milyon dolar olan ihracatımızı bu yıl 35 milyon dolara yükselteceğiz."
İyi bir gıda şirketine sahip olmanın yolunun mükemmel bir dağıtım ağına sahip olmaktan geçtiğini söyleyen Hasan Yılmaz, "Bizimle birlikte satış dağıtım şirketimiz Düzey Dağıtım Pazarlama'da yoğun bir yeniden yapılanma süreci geçirdi. Dağıtım ağını genişleterek Türkiye'de her ay 90 bin satış noktasını ziyaret eder duruma geldi" dedi. Gıdanın ciddi bir iş olduğunu ve diğer sektörlere benzemediğini belirten Yılmaz, şunları söyledi:
"Tat 36 yıldır piyasada olan bir marka. Hedefimiz bundan sonraki 36 yılda ve ondan sonra da var olmak. Tat, 10 bin sözleşmeli çiftçi ile çalışıyor. Bunun 6 bini domates üreticisi. Tohumunu çifçiye bizim verdiğimiz ve üretim aşamasında sürekli kontrol ettiğimiz ürünleri dünyanın en kaliteli fabrikalarında ürettiriyoruz. Geliştirdiğimiz ürünleri Divan'ın baş aşçılarına test ettiriyoruz. McDonald's'tan Burger King'e birçok uluslararası marka bizim ketçaplarımızı kullanıyor. Japonya'daki süpermarketlerde dahi Tat'ın ürünleri satılıyor."
2002 yılında 180 milyon dolar olan cirolarının geçen yıl 240 milyon dolara yükseldiğini belirten Yılmaz, bu yıl Tat, Maret, SEK ve Pastavilla marka ürünlerin satışından 300 milyon dolar ciro beklediklerini açıkladı. Yeniden yapılanmanın maliyetini üstlenmek için kârlılığa çok fazla odaklanmadıklarını dile getiren Yılmaz, "Kârın 2005 yılından sonra geleceğine inanıyorum. Çünkü biz bu süreçte sadece organizasyonel yapılanma için 7-8 milyon dolar harcadık" diye konuştu.
Gıda sektöründe yaşanan hareketlenmeye de değinen Yılmaz, piyasadaki gelişmelere ilişkin gözlemlerini şu sözlerle aktardı: "Ekonomide ciddi düzelmeler var. Enflasyon düşüyor, Türk Lirası değerleniyor. Ama araştırmalar gösteriyor ki bu, tüketiciye çok fazla yansımıyor. Buna karşılık ekonomideki düzelme gerek yerli gerekse yabancı yatırımcı
açısından çok önemli. Çünkü bu, güvenin geri geldiğini gösteriyor. Sanayiciler de bu nedenle piyasaya yeni ürünler sürüyorlar. Biz rekabetten çok memnunuz. Çünkü rekabet bizi verimli kılıyor."

Ortaklık düşünülmüyor
Yılmaz, yabancılarla ortaklık konusunda ise, "Biz Tat'ı yabancılara satmayı düşünmüyoruz. Çünkü onlarla çok rahat rekabet edebileceğimize inanıyoruz" açıklamasını yaptı. Hâlâ kayıtdışı üretimin en büyük sorunları olduğunu dile getiren Yılmaz, kayıt içindeki ürün ve firmalarla rekabet etmeleri durumunda ekonominin gelişeceğini vurguladı.
Krizlerle yaşamaya alıştıkları için firmaların şimdiki duruma ayak uydurmakta zorlandığını ifade eden Yılmaz, "Artık parayla para kazanma, fiyat artışından ve stoktan para kazanma dönemi sona erdi. Kuruluşlar bundan sonra kaliteli malı uygun fiyata üreterek, verimlilik politikası uygulayarak para kazanmak durumunda" görüşünü iletti.

Bu habere kaç puan verirdiniz? 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Okuyucu yorumları
Bu haber için henüz hiç bir okuyucumuz yorum yapmamış. İlk siz olmak isterseniz tıklayın

 'Ekonomi' bölümündeki diğer haberler
» Sanayi güldürüyor
» Yılda 15 milyar dolar! - Uğur Gürses
» 'Arabalı'da indirim
» Demiryoluna istasyon
» Bahşiş de Visa ile ödeniyor
» Migros ve P&G işbirliği
» Piyasalarda neler oluyor? - Yiğit Bulut
» Mali piyasalara çifte şok
» Welteke'ye 'ağır fatura'
» 'Beni kimse koruyamaz'
» Türkiye'ye övgü geldi
» 'Özkan komisyonu'nda ilginç ifade
» PUSULA - Esin Çetinel
» KOBİ'ler için kredi geliyor
» Emtia fiyatları ve doların faizi - Uğur Civelek
» Ormancıya yangın zammı
» Güler'den yolsuzluk bilançosu
» Maliye'yi sevindiren tablo
» 'Martta rekor satış oldu'

 Sıcak Haber

 • 18:00 - Sevil Sabancı: Babamın bilinci açık, tepki veriyor
 • 17:00 - Serbest piyasada dolar 1 milyon 333 bin lira
 • 16:40 - Borsa haftayı 19,505.17 puandan kapadı
 • 12:10 - Borsa 1. seansta 170 puan yükseldi
 • 11:50 - Sakıp Sabancı'nın durumu kritik
 • Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

  Göstergeler
  » İMKB Verileri
  » İMKB Bölgesel Pazar
  » İMKB Gözaltı Pazarı
  » İMKB Kazandıranlar
  » İMKB Kaybettirenler
  » A Tipi Yatırım Fonları
  » B Tipi Yatırım Fonları
  » SP Döviz Kurları
  » MB Döviz Kurları

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  ÇİZGİLER
  Ofis cehennemine hoşgeldiniz... Dilbert
  Kedilere güven olmaz... Garfield
  Cathy'nin bitmeyen maceraları... Cathy
  Günümüzün taş devrine bir bakış... Cilalı Taş Devri
  İlişkiler ve tehlikeleri... Tehlikeli İlişkiler
  Sizden, bizden ve onlardan... Ademler ve Havvalar

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.