Radikal-online / Yorum / Barış için farklı bir diyalog
Radikal-online
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  27 Haziran 2004 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Doğada rastlanan her taşın altını kaldırıp bakmalıdır çünkü, gerçeğe bazen caddelerde değil, patika yollarda rastlanır.
Francis Bacon

Tarihte Bugün
Takvimler 27 haziran tarihini gösterdiği zaman...

1970 yılında,
Emlak Vergisi Kanun tasarısı kabul edildi.
1984 yılında,
TBMM, askerlik süresini 18 aya indiren yasa tasarısını kabul etti.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yorum  

Barış için farklı bir diyalog

Doğu ile Batı arasında köprü olan Türkiye Filistin-İsrail sorunuyla ilgili olarak BM'den kamuya açık görüşmelerin başlatılmasını isteyebilir

27/06/2004 (283 defa okundu)

JOHN CONNOLY
Doğu ile Batı, İslam dünyası ile laik dünya arasında bir köprü olarak Türkiye'nin rolü, hiçbir zaman şu anki kadar önemli olmamıştır. G-8 zirvesi çerçevesindeki gelişmeler bunu bir kez daha kanıtlamaktadır.
Bu gelişmelerin bir sonucu Türkiye'nin Ortadoğu'da 'demokrasi diyaloğuna' yardıma çağrılmasıdır.
Bu kritik dönemde, dünyanın dikkati İsrail-Filistin anlaşmazlığı üzerinde yoğunlaşmışken, Türk liderlerden bu önemli soruna çok belirli bir yaklaşımla katılmaları istenmiştir. Türk liderler sorunun çözümüne yönelik olarak BM Güvenlik Konseyi'ne şu ana noktayı içeren bir karar çağrısı yapabilir: "Yapılan özel müzakereler tamamen çıkmaza girdiğinden, BM kamuya açık görüşmeleri teşvik etmelidir."
Bu BM kararı, yeni bir müzakere biçiminin temel yapısını oluşturacaktır. Bu biçim de ABD, AB, BM ve Rusya tarafından desteklenen Ortadoğu girişimiyle tutarlıdır. Bu politik sürecin temel aracı, ulusal ve/veya uluslararası gazeteler veya dergiler aracılığıyla pek çok ülkenin başkentine dağıtılacak yaklaşık on iki sayfalık 'tartışma belgeleri' olacaktır.
BM bu genel müzakere sürecinin sınırlarını ve koşullarını belirleyecektir. İsrailli ve Filistinli liderler kendi resmi belgelerini oluşturacak ve karşı tarafı aynı yolla karşılık vermeye teşvik edecektir. Bu süreçte karşı tarafın katılım garantisi yoktur.

Dağıtım aynı anda
Bu kamuya açık süreç ilk tartışma belgesinde her iki tarafın da tarih yorumlarını, manevi tartışmalarını, temel çıkarları ve müzakere pozisyonlarını kapsamasını şart koşabilir. Her iki taraf da katılımda uzlaşırsa taraflara ait ilk belgeler aynı anda dağıtılabilir. Daha sonra taraflar her iki haftada bir sırayla tanımlanmış formatta, kendi tartışma belgeleriyle karşı tarafa karşılık vererek ilerleyecektir. Eğer iki taraf birden uzlaşmazsa, bir taraf tek taraflı olarak ilerleyebilir. Tarafların bu barış sürecine katılmasında rol oynayacak güdü, belirsiz bir iyi niyet kavramı değil, dünya çapında kamuoyu desteğini özellikle de ABD desteğini korumaya çalışmak olacaktır.
Bu kamuya açık sürece katılmayı reddetmek aynı zamanda diğer tarafın tarih yorumunun uluslararası alanda kabul edilmesi riskini doğuracaktır.
Pratik bir mesele olarak, İsrail ve Filistinlilerden herhangi biri bu süreci başlatırsa, diğer taraf için katılıma itiraz etmek çok zor olacaktır. Kamuoyunun görüşünü etkilemek dünya genelinde önemli bir itici güç olduğundan BM'nin desteklediği bir tartışmaya karşılık vermemek uygun olmayacaktır.
Kamuya açık süreç her iki tarafın da görüşlerini meşru bir şekilde ifade etmesini teşvik edecektir. Böylece İsrail ve Filistin vatandaşlarının uzlaşma için gerekli olan zor tavizleri bütün açıklığıyla görmeleri sağlanacaktır. Bu süreç, karara varmak için gerekli olan karmaşık ve ayrıntılı dengeleri seçmenlerine gösterebilecekleri için liderlere politik bir koruma sağlayacaktır. Buna karşılık gizli görüşmelere katılan liderler, basit meseleleri büyük bir ihanet olarak değerlendirebilecek aşırı uçlar tarafından suçlanmaya açıktır.
Bu doğrudan ve saf haber kaynağı, yıllardır yaşadığımız çatışmalara ilişkin haberlere taban tabana zıt yeni bir medya oluşturacaktır. Bu süreç TV, gazeteler, dergiler, radyo ve internette önemli ölçüde yer bulacaktır. Böyle çok boyutlu bir bakış açısının ilgi göreceği kesindir.
Bireysel liderler arasında kişisel güven daha az önemli olacaktır, çünkü vaatler tüm tarafların tanık olacağı biçimde tek tek açıklanacaktır. Pratikte bu yüz yüze görüşmelerden daha uzak ve nesnel bir süreçtir. Böylece bir Filistinli grubun resmi olarak tartışma belgesinde tanımlanmasına izin verecektir. Tek bir liderin verici bir tarafla ilişkilendirildiği özel görüşmelerden farklı olarak bu kamuya açık görüşmeler sorumluluğun birkaç kişiye dağılmasını sağlayacaktır. Böylece bu süreçle İsrail gerçek ve tamamen güvenilir bir müzakere ortağına sahip olacaktır.
Her iki tarafın bu tanımlanmış format içinde savlarını öne sürmeleri bazılarını olayları kendi istedikleri gibi yorumlamaya itebilir.
Yine de fikirlerin bu biçimde doğrudan, eşit şartlar altında çarpışması, propagandanın tam tersine bugünün medya ortamında kamuoyuna gerçekleri daha iyi tanıma olanağı verebilir.
Eğer bu kamuya açık görüşme süreci, eski karşıtların imzasını koyacağı tek bir belgeyle son bulur ve bu belge dünyaya dağıtılırsa üzerinde karara varılan maddelere bağlı kalınacağına ilişkin güven artacaktır ki bu İsrail için önemli bir konudur. Benzer şekilde anlaşmanın maddelerinin gerçekten kesin bir sapma gösterecek şekilde yeniden yorumlanmayacağına dair güven artacaktır ki bu da Filistin için önemli bir konudur.
Türk hükümeti ABD'nin Ortadoğu'daki her yeni diplomatik girişime gösterdiği tepkiyi dikkatle izleyecektir. Normal zamanlarda Bush hükümetinin BM'nin sponsorluğunu yaptığı bu süreci veto edeceği öne sürülebilir. Ayrıca bir grup dış politika elitinin diplomatik gizliliği güçlü bir biçimde savunması da beklenebilir.
Ancak bugün dünya sahnesinde geniş kapsamlı etkileri olan bir fikir çatışması biçimlenmektedir. İki tarafa eşit davranan yeni bir çatışma çözüm stratejisi çoğunluk tarafından tarihsel gerçeklerin kamuoyu tarafından anlaşılmasını destekleyici görülecektir.
Şu anda ABD etkin bir biçimde Irak'ta BM katılımını savunmaktadır.
Bu nedenle de Irak'ta demokrasiyi savunan ama kamuoyunun toplumlar arasındaki çatışmayı daha iyi anlama hakkına karşı çıkanlar sürdürülemez bir ikiyüzlülük yapısı yaratacaklardır. Diplomatik saydamlığı temsil eden kamu müzakere süreci ABD'nin geniş çapta ticari şeffaflığı teşvik eden politikalarıyla uyumludur.

Diyalog ilerler
Sonuç olarak Amerikalıların büyük çoğunluğu hem İsrail'in yasal güvenlik ihtiyaçlarını hem de Filistinlilerin haklarını ifade edecek bir politik süreç lehine olan savlara açık olacaktır. Bütün bu nedenlerden ötürü, makul olarak, ithilaflı bir tartışmanın doruk noktasında ABD'nin, BM tarafından tasarlanmış düzeyli bir iletişim yaklaşımını veto etmemesi beklenebilir.
Müzakere kavramına getirilen bu yeni yaklaşımın Batı, İslam dünyası ve ABD'nin saygı duyduğu bir ülke olan Türkiye tarafından önerilmesi girişimi çok daha çekici kılacaktır. Bu adım Türkiye'nin demokrasi ilkelerine olan bağlılığını vurgulayarak dünya liderleri arasında güçlü bir yankı bulacaktır. Böylelikle bu öne sürülen BM tasarısı aynı zamanda Ortadoğu'da demokrasi diyaloğunu da ilerletmiş olacaktır.
(Institute of Public Dialogue adlı Amerikan kuruluşunun kurucusu ve direktörü, Radikal'e özel)

Bu habere kaç puan verirdiniz? 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Okuyucu yorumları
Bu haber için henüz hiçbir okuyucumuz yorum yapmamış. İlk siz olmak isterseniz tıklayın

 'Yorum' bölümündeki diğer haberler
» Kırım'dan NATO'ya yol
» İsrail-Türkiye ilişkileri bulanıklaşıyor
» AB gözüyle Ortadoğu

Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

Sanal Alem'den...
M. Serdar Kuzuloğlu » 7 günden kalan 7 gündem maddesi
M. Serdar Kuzuloğlu
- - - - - - - - - - - - - - -
» Linux dengeyi bozuyor
» Nokia'nın mehter adımları
» Her şeye hazırlıklı: Siemens M65
» Robotlar da 'azar'
» DOS devri oyunları

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

ÇİZGİLER
Ofis cehennemine hoşgeldiniz... Dilbert
Kedilere güven olmaz... Garfield
Cathy'nin bitmeyen maceraları... Cathy
Günümüzün taş devrine bir bakış... Cilalı Taş Devri
İlişkiler ve tehlikeleri... Tehlikeli İlişkiler
Sizden, bizden ve onlardan... Ademler ve Havvalar

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.