Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:
-"Bakanlık olarak, kadına şiddetin tamamen ortadan kaldırılması için tüm yasal tedbirleri almış durumdayız. Çıkarılması gereken bütün yasaları çıkardık" -"Yasaları çıkartırız ancak yasaları makineler uygulamaz, yasaları insanlar uygular. İnsanlar o yasaları uygulamakta son derece dikkatli, son derece hassas olacak. İşini yapamayan da 'Ben bunu yapamıyorum' diyecek ve yerine bu işi yapan daha iyi biri gelecek"

YALOVA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, kadına yönelik şiddetin tamamen ortadan kaldırılması için tüm yasal tedbirleri aldıklarını belirterek, "Ancak yasaları makineler uygulamaz, yasaları insanlar uygular. İnsanlar o yasaları uygulamakta son derece dikkatli, son derece hassas olacak. İşini yapamayan da 'Ben bunu yapamıyorum' diyecek ve yerine bu işi yapan daha iyi biri gelecek" ifadesini kullandı. 

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'nu makamında ziyaret eden İslam, gazetecilerin gündeme ilişkin sorunlarını yanıtladı.

Kadına yönelik şiddet konusundaki soru üzerine İslam, bakanlık olarak, konunun sıfıra indirilmesi, kadına şiddetin tamamen ortadan kaldırılması için tüm yasal tedbirleri aldıklarını söyledi. Türkiye 'nin, 2011'de  İstanbul Sözleşmesi'ne ilk imza koyan ülke olduğunu vurgulayan İslam, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"2012'de 6284 sayılı Yasa'yı çıkardı. Yasa da tamamen İstanbul Sözleşmesi'nin üzerine bina edilmiş bir yasadır, kadına yönelik şiddeti önlemeyle alakalıdır. Bütün tedbirler o yasada alınmış durumdadır. Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanır caniler. Kadının korunması için alınması gereken kolluk tedbirleri, adli tedbirler, hukuki tedbirler, sağlıkla ilgili tedbirler, hepsi yasada belirtilmiştir. Onun alt mevzuatı çıkartılmıştır."

Yasaların uygulamasında sıkıntılar yaşandığını ifade eden İslam, "Bütün hukukçularımızı, bütün kolluk kuvvetlerimizi, bütün sağlıkla ilgili teşkilatlarımızı, konunun bütün taraflarını görevlerini yerine getirmeye davet ediyorum. Yasaları çıkartırız ancak yasaları makineler uygulamaz, yasaları insanlar uygular. İnsanlar o yasaları uygulamakta son derece dikkatli, son derece hassas olacak. İşini yapamayan da 'Ben bunu yapamıyorum' diyecek ve yerine bu işi yapan daha iyi biri gelecek. Dolayısıyla bu yasalar işletildiği, eğitimlerimiz sonucuna ulaştığı takdirde çok daha verimli sonuçlar alacağımızı düşünüyorum" diye konuştu.

-"Seda geri gelmeyecek"

Bakan İslam, Yalova'da eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Seda Camgöz'e Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi. Camgöz'ün ailesiyle görüştüğünü anlatan İslam, "Son derece sağduyulu, son derece güzel bir aile. Çocuğuna son derece iyi sahip çıkmış, torunlarına sahip çıkmış bir ailedir. Bundan sonrasını onlar da çok güzel onaracaklar inşallah ama Seda geri gelmeyecek. Çocuklar, ailenin yanında kalacak. Biz ailenin yanında destek vereceğiz. Aile çocuklara bakmak istiyor, biz bunu tercih ederiz. Çocukları kendi kurumlarımıza da tabii ki alabiliriz ama aile bizim için en güvenli yer, aile yanıdır bizim için" ifadesini kullandı. 

İslam, daha sonra AK Parti Yalova Kadın Kolları Başkanlığınca verilen yemeğe katıldı.