AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ensarioğlu:

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ensarioğlu:
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ensarioğlu:
- "İlk defa bir lider risk aldı ve 'Kürt sorunu vardır' dedi. 80 yıllık ret, inkar ve asimilasyon Diyarbakır meydanında bitti"

YALOVA (AA) - AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, "İlk defa bir lider risk aldı ve 'Kürt sorunu vardır' dedi. 80 yıllık ret, inkar ve asimilasyon Diyarbakır meydanında bitti" dedi.

Yalova Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından Yalova Raif Dinçkök Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan Ensarioğlu, ülkede geçmişte her kesimden insanın eziyet gördüğünü kaydetti.

Geçmişte baskı ve şartlardan dolayı kimsenin sesini çıkaramadığını belirten Ensarioğlu, "Son 30 yılda Aleviler sindi ama artık kendi haklarını talep ediyorlar. Kürtler dili yasaklanmış, kimliği yok sayılmış bir millet ve 'ben varım' demeye başladı. Dindar insanlar, muhafazakar insanlar, 'Ben inancımı yaşayacağım' demeye başladı, böylece çatışma başladı" diye konuştu.

Ensarioğlu, doğuda 30 yılda 50 bin insan öldürüldüğünü, üç bin köyün yakıldığını ifade ederek, üç milyon insanın da göç ettirilmek zorunda kaldığını söyledi.

İlk defa kendi insanına şiddet dışında barışçıl yöntemlerle sorununu çözmeye çalışan bir iktidarın olduğunu ifade eden Ensarioğlu, "Geçmişte bu sorunu çözmeye kalkanların başına birçok şey geldi ama ilk defa bir lider risk aldı ve 'Kürt sorunu vardır' dedi. 80 yıllık ret, inkar ve asimilasyon Diyarbakır meydanında bitti. Şu anda da çözüm süreci başarılı bir şekilde yürütülmeye çalışılıyor" diye konuştu.

Panele katılan gazeteci yazar Ahmet Taşgetiren de Lozan Anlaşması'nda Türkiye 'de Kürt azınlığın olmadığını, Türkler ile Kürtlerin bin yıldan beri birbirine kaynaşmış adeta tek millet olduğunun kabul edildiğini dile getirdi.

Türkler ile Kürtleri birbirlerinden ayırmanın zor olduğunu anlatan Taşgetiren, şunları kaydetti:

 "Türk, Kürt'ü yok etmiyor. Kaynaştı bunlar, kaynaştı, birbirine girdiler. Yani eş oldular, değil mi? Çocukları doğdu bunların. Türk anne Kürt baba ya da Kürt anne Türk baba. Evlatları nasıl ayıracaksınız, ayıramazsınız. Biz kaynaştık. Bin yıldan beri kaynaştık. Bunu Abdullah Öcalan 40 yıldan sonra anladı. Gecen seneki Nevruz'da 'Biz' dedi. Türkler ve Kürtler bin yıldan beri İslam bayrağı altında yaşıyoruz. Keşke bunu 40 yıl önce anlasaydı. Bunu Öcalan da geç anladı. Maalesef bizim sistem oluşturan yapılarımızda geç anladı."

Panel, soru cevap kısmından sonra sona erdi.