AK Parti Siirt Milletvekili Aktay:

AK Parti Siirt Milletvekili Aktay:
AK Parti Siirt Milletvekili Aktay:
- "PKK ile PYD arasında hiçbir fark yok. Sınırın öbür tarafına gidildiğinde PYD, bu tarafına geçilince PKK oluyor"

YALOVA (AA) - AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay, "PKK ile PYD arasında hiçbir fark yok. Sınırın öbür tarafına gidildiğinde PYD, bu tarafına geçilince PKK oluyor" dedi.

Aktay, Yalova Halk Eğitimi Merkezi'nde Yalova Siirt Vakfının kuruluşunun birinci yılı dolayısıyla düzenlenen konferansta, ABD'nin gelecekte rakibini Çin olarak gördüğü için buna göre bir önlem aldığını söyledi.

Türkiye'nin önemli bir noktaya geldiğini dile getiren Aktay, "Türkiye 14 yıl içinde ciddi anlamda demokratik devrim yaşadı. Bu demokratik devrim gayet rahat hissedilebilir" ifadelerini kullandı.

PKK ile PYD'nin aynı terör örgütü olduğunu vurgulayan Aktay, şöyle konuştu:

"PKK ile PYD arasında hiçbir fark yok. Sınırın öbür tarafına gidildiğinde PYD, bu tarafına geçilince PKK oluyor. Semboller, liderler, hedefler aynı. Tarzları aynı. Bunların hepsi birer cani, cinayet şebekesi. DAEŞ diye bir örgüt icat ettiler. Bu örgütü sanki İslam'ı sembolize ediyormuş gibi yansıttılar. Müslümanları töhmet altında bıraktılar. Bakın PYD'yi ne için meşrulaştırıyorlar, DAEŞ'le mücadele ettiği için. DAEŞ'in yaptığı terörü onlar da yapıyor."

Aktay, başkanlık sistemiyle ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

Parlamenter sistemin bazı sorunlara yol açtığını ifade eden Aktay, şunları kaydetti:

"Parlamenter sistem biraz bizi parçalıyor açıkçası. Bir türlü o bir millet olma hissini yeterince beslemiyor, güçlendirmiyor. Başkanlık sisteminin, ülkenin daha iyi idaresi açısından çok daha önemli bir sistem olduğu açık. Herkes burada Sayın Cumhurbaşkanımızı başkan yapmaktan ibaret bir süreç olarak görüyor. Bu, bundan çok öte bir şeydir. Karar alma mekanizmasını çok daha rahatlatan, aynı zamanda özgürlüğü artıran, istikrarı artıran yönü çok açık."

Konferansa, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, AK Parti Siirt İl Başkanı Özgür Çalapkulu ile vatandaşlar katıldı.