AK Parti Yalova Milletvekili Demirel:

AK Parti Yalova Milletvekili Demirel:
AK Parti Yalova Milletvekili Demirel:
- "Artık arboretum alanı ile ilgili bir sorun kalmadığını ve burasının yeniden turizm tesis alanına dönüştürüleceği müjdesini halkımıza verebiliriz"

YALOVA (AA) - AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, "Artık arboretum alanı ile ilgili bir sorun kalmadığını ve burasının yeniden turizm tesis alanına dönüştürüleceği müjdesini halkımıza verebiliriz" dedi.

Demirel, düzenlediği basın toplantısında, "1/25 Binlik Yalova İli Çevre Düzeni Planı"nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından turizm alanından, konut alanına dönüştürülen eski arboretum arazisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'yi ziyaretinde bu konuyu ele aldıklarını belirten Demirel, şöyle konuştu: 

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgenin planlarını inceleyerek okullara kadar olan alanın konut alanı olduğunu görüyor ve burayla ilgili de konut alanı kararı veriyor.  Sonrasında da plan değişikliğini gerçekleştiriyor. Ardından Yalova kamuoyu bu duruma tepki gösterdi ve Arboretum'un yeniden eski planlı haline dönüştürülmesini istediğini ortaya koydu. Biz de Arboretum arazisinin konut alanına dönüştürülmesi sonrasında harekete geçtik. Bakanlığa giderek Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile konuştuk. Yalova'nın Turizm Tesis Alanı olarak planlayabileceği başka yerinin olmadığını bakana anlattık. İlgili Genel Müdür, Bakanımız İdris Güllüce ve ben birlikte oturup gerekli görüşmeleri gerçekleştirdik. Bakanımız itirazların bakanlığa ulaşması ile burasının planlara yeniden Turizm Tesis Alanı olarak işlenmesi talimatını verdi. Artık arboretum alanı ile ilgili bir sorun kalmadığını ve burasının yeniden turizm tesis alanına dönüştürüleceği müjdesini halkımıza verebiliriz." 

Toplantıda İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak da hazır bulundu.