Anadolu'da Jeopolitik Stratejiler Konferansı

Anadolu'da Jeopolitik Stratejiler Konferansı
Anadolu'da Jeopolitik Stratejiler Konferansı
YALOVA (AA) - Yalova Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından "Anadolu'da Jeopolitik Stratejiler" konulu...

YALOVA (AA) - Yalova Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından " Anadolu 'da Jeopolitik Stratejiler" konulu konferans düzenlendi.

Emekli Albay Erdal Sarızeybek, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans Salonu'ndaki konferansta, Anadolu coğrafyasının dünyanın hiçbir bölgesinin sahip olmadığı jeostratejik bir önemi bulunduğunu söyledi.

Bölgedeki tüm çatışmaların Anadolu coğrafyasında güçlü bir Türkiye istenmemesi nedeniyle yaşandığını belirten Sarızeybek, şöyle konuştu:

"Tarihte hiçbir zaman Türk-Kürt savaşı olmamıştır. Bu coğrafya ortak kaderimizdir. Yaşananlar küresel güçlerin tezgahıdır. Küresel güçler bin yıldır coğrafyamızdaki emellerinden vazgeçmedi. Her zayıf düştüğümüz dönemde bizi bu coğrafyadan uzaklaştırmak hatta yok etmek için planlar yapıldı ama şu anda milli birlik ve dayanışma ruhuna her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bizler Türk milleti olarak bu coğrafyada işgalci değiliz, bu toprakların asli unsuruyuz ve coğrafyamıza, ülkemize sahip çıkmak zorundayız."

Sarızeybek, daha sonra bazı katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.