"Atatürk ve Çocuk Müzesi"ne iki ayda yaklaşık bin ziyaretçi

"Atatürk ve Çocuk Müzesi"ne iki ayda yaklaşık bin ziyaretçi
"Atatürk ve Çocuk Müzesi"ne iki ayda yaklaşık bin ziyaretçi
YALOVA (AA) - Yalova'da, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara verdiği önem ve onun dönemini konu alan materyallerin bulunduğu "Atatürk ve...

YALOVA (AA) - Yalova'da, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün çocuklara verdiği önem ve onun dönemini konu alan materyallerin bulunduğu "Atatürk ve Çocuk Müzesi"ni, açılışının ardından iki ayda yaklaşık bin kişi ziyaret etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Atatürk'ün Yalova'da üç köşkte zaman zaman konakladığını ve bazı önemli toplantılar gerçekleştirdiğini söyledi.

Söz konusu köşklerden birinin bulunduğu Baltacı Çiftliği'nin, restorasyonun ardından Atatürk ve Çocuk Müzesi olarak ziyarete açıldığını dile getiren Karatekin, şöyle devam etti:

"Burası Atatürk ve çocuk konseptinde ülkemizde ilk müze olma özelliğine sahip. Geçen yılın sonuna doğru açılan müzemizi iki ayda bine yakın kişi etti. Müzenin tanıtımı yeterince yapılamamasına rağmen bu sayıya ulaştık. Tanıtımlardan sonra ziyaretçi sayımızın daha fazla olacağına inanıyoruz. Tabii buraya gelen ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz özellikle dokunmatik olarak butonlara basıp Atatürk ve çocuk sevgisi hakkında birçok bilgi ediniyor. Yazın bahçede oyunlar eşliğinde çocuklarımızın Atatürk'ü daha iyi tanıyabilmesi için aktiviteler yapılacak."

Karatekin, müzenin Atatürk ile Sığırtmaç Mustafa'nın hikayesinden yola çıkılarak oluşturulduğunu anlattı.

Çocukların bu binada Cumhuriyet'in kuruluşu ve Atatürk'ün biyografisiyle ilgili her türlü bilgiye ulaşabildiğini dile getiren Karatekin, müzenin pazar ve pazartesi hariç haftanın 5 günü açık olduğunu sözlerine ekledi.