Bakan İslam'dan, Yalova'da öldürülen kadının ailesine ziyaret

Bakan İslam'dan, Yalova'da öldürülen kadının ailesine ziyaret
Bakan İslam'dan, Yalova'da öldürülen kadının ailesine ziyaret
- İslam: - "Seda Camgöz, daha önce kocası tarafından saldırıya uğramış ve bu kapsamda koruma kararı alınmış. Genç kadın, koruma kararı bittikten sonra yeniden müracaat etme hakkı olmasına rağmen bu hakkı kullanmamış" - "Bütün bu hakların bilinmesi ve bütün bu kamu kurum ve kuruluşları tarafından bu yasaların uygulanması gerekir. Bütün ilgililere sesleniyorum; artık yeter"

YALOVA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Yalova'da eski eşi tarafından bıçakla öldürülen Seda Camgöz'ün ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Camgöz'ün anne ve babasını, Rüstem Paşa Mahallesi'ndeki evlerinde ziyaret eden İslam, başsağlığı dileklerini iletti.

Baba Hüseyin Camgöz'e cep telefonu numarasını veren İslam, her türlü sıkıntıda kendisine ulaşabileceklerini söyledi.

İslam, evden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Camgöz ailesine taziye ziyaretinde bulunmak ve geride kalan iki çocuk için yapılacakları görmek bakımından bu ziyareti gerçekleştirdiğini bildirdi.

Bu tür olayların yaşanmaması için uzun süredir şiddete karşı sıfır toleransla çalıştıklarını vurgulayan İslam, şöyle devam etti:

"Bu yönde gerekli tüm yasaları çıkardık. Şu an hiçbir yasal boşluk yok. Belki uygulama hataları var, o hataların bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor. Seda Camgöz, daha önce kocası tarafından saldırıya uğramış ve bu kapsamda koruma kararı alınmış. Genç kadın , koruma kararı bittikten sonra yeniden müracaat etme hakkı olmasına rağmen bu hakkı kullanmamış. Artık insanların da bilinçlenmesi gerekiyor. Seda'nın koruma kararını devam ettirmesi gerekiyordu. Bu bir kabahat değil, onun için söylemiyorum ama insanlar bilinçlensin, kendi haklarını bilsinler. Devlet onları nasıl koruyor ve nasıl koruyabilir, onu bilsinler. Kolluk kuvvetlerimiz daha fazla müteyakkız olabilir. Savcılıklar, hakimlikler, kolluk kuvvetleri, sağlık elemanları, bizim elemanlarımız, bütün bu sistemi işletmemiz lazım ve artık yeter, bu hadiseleri yaşamamız lazım. Bu kadar çok tedbire rağmen bu kadar çok çalışmaya rağmen gerçekten esef verici bir durum."

- "En ağır cezayı alması için elimizden geleni yapacağız"

İslam, şu andan itibaren yapacakları şeyin, aileyi ayakta tutmak ve çocukları iyi yetiştirmek olduğunu dile getirdi.

Aile ve Seda Camgöz'ün geride kalan iki çocuğu için ellerinden geleni yapacaklarını anlatan İslam, şunları kaydetti:

"Seda o kadar çok sevilen bir insanmış ki çalıştığı iş yerindekiler, çocukların eğitimini üstlendi. Yaşanan bu olayın ardından tekrar bir duyuruda bulunmak istiyorum; ısrarlı takip mağdurları, lütfen haklarınızı öğrenin, nereye müracaat edeceğinizi öğrenin. Kolluk kuvvetlerine müracaat edebilirsiniz, sizinle ilgilenmek zorundalar, vazifeleri bu. Alo 183'ü arayabilirsiniz, Aradığınız anda ilgili elemanlarımız derhal sizle irtibata geçecekler, muhtemel felaketleri önlemeye çalışacaklardır. Adalet sistemine sesleniyorum; bu tür konularda lütfen çok daha fazla duyarlı, daha fazla ilgili yasaları sonuna kadar uygulayan bir mekanizmanın çalıştırılması için gayret sarf edelim, herkes üzerine düşeni yapsın. Sağlık Bakanlığının da bu konudaki kararları uygulaması gerekir. Bütün bu hakların bilinmesi ve bütün bu kamu kurum ve kuruluşları tarafından bu yasaların uygulanması gerekir. Bütün ilgililere sesleniyorum; artık yeter."

Bakan İslam, bakanlık olarak Camgöz'ün öldürülmesine ilişkin davada müdahil olacakları bilgisini vererek, sanığın en ağır cezayı alması için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

İslam, taziye ziyaretinden önce Altınova ilçesinde AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezini gezerek, belediyenin araç parkına dahil edilen iki hafriyat kamyonunun hizmete alınması törenine katıldı. Törende, kurban kesilmesine izin vermeyen İslam, bu hayvanın çocuk yuvasına bağışlanmasını istedi.