Bayırbucak Türkmenlerine insani yardım

Bayırbucak Türkmenlerine insani yardım
Bayırbucak Türkmenlerine insani yardım
- Yalova'da, hayırseverlerin destekleriyle Türkmen bölgesinde ekmek yapılıp dağıtılması amacıyla 25 ton un bağışlandı

YALOVA (AA) - Yalova İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) Yardım Derneği tarafından hayırsever vatandaşların destekleriyle toplanan 25 ton un bir tıra yüklenerek, Suriye'nin Bayırbucak bölgesindeki Türkmen köylerine gönderildi.

Dernek Başkanı Sabri Kan, Uğur Mumcu Meydanı'nda tırın hareketinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Bayırbucak Türkmenlerinin zor günler geçirdiğini hatırlattı.

Bölgedeki Türkmenlerin, Rusya ve rejim güçlerinin bombardımanı altında bulunduğunu belirten Kan, İHH İnsani Yardım Vakfının bölgedeki fırınının bombalandığını söyledi.

Kan, Türkmenler için ekmekler yapılarak dağıtılan bu fırının yeniden faaliyete geçirildiğine işaret ederek, "Biz de 25 ton un ile bu çalışmalara destek veriyoruz. İnsani değerleri ön plana çıkararak iyilik duygularının yeşermesini istiyoruz çünkü orada bir savaş var. Bu toplamda Suriye'ye gönderdiğimiz 18'inci yardım tırı. Bayırbucak Türkmen bölgesine ise ikinci yardım tırı oluyor. Yeni yardım tırları göndermemiz için hayırsever vatandaşların bağışlarını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Tır, dua edilmesinin ardından yola çıkarıldı.