Boğulmalara karşı "can kurtaran" öneriler

Boğulmalara karşı "can kurtaran" öneriler
Boğulmalara karşı "can kurtaran" öneriler
- Yüzme antrenörleri, cankurtaran eğitimi almamış kişilerin 'Yüzme biliyorum' diyerek boğulan kişilere müdahale etmemesi ve küçük çocukların deniz kıyısında yalnız bırakılmaması gerektiğini bildirdi

YALOVA (AA) - YILMAZ ORUÇ - Yalova Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğünde görevli uzmanlar, yaz aylarında artan boğulma vakalarına karşı vatandaşları uyardı. 

Uzmanlar, cankurtaran eğitimi alınmamışsa boğulma tehlikesi geçiren bir kişiyi kurtarmak için hemen suya atlamak yerine sopa, halat gibi gereçlerle kişiye yardımda bulunulması önerisinde bulundu. 

Yüzme antrenörü Fatih Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tatile gidecek kişilerin dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Öztürk,  "Cankurtaran eğitimi almamış kişiler, kesinlikle 'Yüzmeyi biliyorum' diyerek boğulan bir arkadaşını veya akrabası varsa onu kurtarmaya kalkışmasın. Bunu yaparsa muhtemelen o da boğulacaktır. En yakınında bir cankurtaran bulsun ya da bir sopa, ip veya halat bularak onunla müdahale etmeye çalışsın. Bu çok önemlidir" dedi. 

Boğulma tehlikesi geçiren birisi görüldüğünde, yüzme ne kadar iyi bilinirse bilinsin mutlaka arkasından yaklaşılması gerektiğini anlatan Öztürk, şu bilgileri verdi:

"Boğulmak üzere olan birine önden yaklaşmayacaksınız çünkü o kişi, yüzmeyi ne kadar iyi bilirseniz bilin, sizi de suyun altına çekip boğabilir. Onun için o kişiye yaklaştığınızda önce bilincinin açık olup olmadığını öğrenmek için konuşmalısınız. Bu kişinin bilinci açıksa ona 'Ben cankurtaranım, sana yardım edeceğim' deyip arkasına geçerek tek kolunuzla boynundan tutup onu kıyıya yani en güvenli noktaya taşımalısınız. Bilinci açık değilse ve ses vermiyorsa yine arkasına geçerek boynundan tutup kıyıya çıkarmalısınız."

- "Gözünüzü çocuklarınızdan ayırmayın"

Yüzme antrenörü Oğuz Sakar da boğulma vakalarının yaz aylarında havuzlarda az, denizlerde sıkça görüldüğüne işaret etti. Denizde yüzecek kişilerin öncelikle gittikleri alanda cankurtaran ve sağlık ekibi olup olmadığını öğrenmesini tavsiye eden Sakar, varsa onların bulunduğu yerlerde ve izin verilen sürelerde yüzülmesi gerektiğini belirtti.

Sakar, denizde yüzerken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili şunları anlattı:

"6 yaşından küçükler veya belli bir yaşın üstündekiler yani performansı yetmeyecek kişilerin, denize girmeden önce yine cankurtaran ve sağlık ekiplerine danışması lazım. Kalp rahatsızlığı, epilepsi, beyne giden damarlarda balon bulunması gibi durumlarda yine cankurtaran arkadaşlara bilgi verilmesi gerekiyor. Ayrıca denize gittiğimizde çocuklarımıza ve yaşlılarımıza dikkat etmeliyiz. En önemlisi, başlarında şapkaları olması gerekiyor ve güneş kremi sürmeliler. Bunun dışında çocuklarımız deniz kenarına yaklaştığında kolluğu ve can simidi var diye uzaktan ilgilenmek çok yanlış bir davranış. Bir anlık boşlukta, küçük bir dalgada ayağı kayabilir, başını taşa vurabilir ya da yine su yutmasıyla beraber boğulma olabilir. Onun için çocuklarımızı ve belli yaşın üstündeki vatandaşları asla göz önünden uzaklaştırmayalım. Uzaklaştırma mesafemiz, hemen müdahale edebileceğimiz kadar olmalıdır."

- "Kapalı yüzme havuzlarımız güvenli"

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan da  Türkiye 'de yılda bin kişinin boğulduğunu dile getirerek, "Tabi ki 12 yılda bir ilçe nüfusu kadar boğulma vakası gerçekleştiği gözüküyor. Bununla beraber yaz tatilinin gelmesi ve havaların ısınmasıyla insanlarımız deniz kenarlarına, ırmaklara, derelere ve serinleyecekleri başka yerlere gidiyor. Tabii buralarda güvenli bir ortam yok. Bu yüzden kapalı yüzme havuzlarımız güvenli. Buralara vatandaşlarımızı bekliyoruz" ifadesini kullandı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Balon

  ,

  spor

  ,

  Fatih

  ,

  Kalp

  ,

  Güneş

  ,

  ilçe

  ,

  müdahale

  ,

  Karşı