Cami, çocuk ve gençler için "eğitim yuvası" oldu

Cami, çocuk ve gençler için "eğitim yuvası" oldu
Cami, çocuk ve gençler için "eğitim yuvası" oldu
- Yalova'da bir camideki etkinliklere katılan yaklaşık 50 çocuk ve genç, hafta sonları kahvaltıdan sonra öğleye kadar dini ve sosyal içerikli derslerde bilgilerini artırıyor - Öğle namazını kıldıktan sonra topluca bir halı sahaya giden grup, beraber vakit geçirip kaynaşıyor - Caminin İmam Hatibi Erkan: "Hediyeler vermek suretiyle onları dini konularda daha hassas davranması yönünde teşvik etmeye gayret gösteriyoruz. Gençlerimize camiyi sevdirerek Müslüman nasıl olmalıdır, kitaplar nasıl okunmalıdır, bunları öğretmenin gayretindeyiz"

YALOVA (AA) - Yalova'da, Merkez Çınarlı Camisi'nde her hafta sonu düzenlenen etkinliklere katılan çocuk ve gençler, güne kahvaltıyla başlayıp öğleye kadar Kur'an-ı Kerim, abdest, namaz, aile ve toplum ilişkileri gibi konularda eğitim alıyor. Katılımcılar, öğle namazından kıldıktan sonra halı sahada futbol maçı yapıyor.

Caminin İmam Hatibi Ali Erkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok hızlı gelişen ve hızlı dönen dünyada çocukların sosyal faaliyetlerle camiyle buluşması ve camiyi sevmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Gençlerin düzenledikleri faaliyetlere büyük katılım gösterdiğini belirten Erkan, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 50 öğrenci kardeşlerimizle her hafta ilk önce kahvaltı yapıyoruz. Kahvaltıdan sonra Kur'an-ı Kerim bilen kardeşlerimize Kur'an-ı Kerim'i tecvitli olarak öğretiyoruz. Kur'an-ı Kerim'i bilmeyen kardeşlerimize elifba dersi veriyoruz. O dersten sonrada namaz nasıl kılınır, abdest nasıl alınır, bir Müslüman anne ve babasına karşı nasıl davranır, İslam'da şehitliğin önemi nedir, İslam şehitliğe nasıl bakar, Allah yolunda mücadele etmenin önemi nedir, Müslüman nasıl davranmalıdır, birbirleriyle nasıl münasebet kurmalıdır, bunları anlatıyoruz. Toplu olarak kıldığımız öğle namazından sonra ise çocuklarla beraber daha önceden ayarlamış olduğumuz servise binip kapalı çim sağa da toplu olarak daha önceden oluşturduğumuz guruplar arasında halı saha maçı yapıyoruz. Her hafta turnuva düzenliyoruz. Bu şekilde çocuklarımıza camiyi sevdirmeye amaçlıyoruz."

Erkan, başarılı olanları ödüllendirdiklerini anlattı.

Onları her yönden hayata hazırlamaya çalıştıklarını vurgulayan Erkan, "Kur'an-ı Kerim'e geçen kardeşlerimizi ayrı bir şekilde ödüllendiriyoruz. Kur'an-ı Kerim'i okumayı biliyor ve tecvidi daha da ilerletmiş kardeşlerimize de çeşitli hediyeler vermek suretiyle onları dini konularda daha hassas davranması yönünde teşvik etmeye gayret gösteriyoruz. Gençlerimize camiyi sevdirerek Müslüman nasıl olmalıdır, kitaplar nasıl okunmalıdır, bunları öğretmenin gayretindeyiz" ifadesini kullandı.

Etkinliklere katılan Alper Acar ise Erkan'ın okullarına gelerek camide kahvaltı ve sosyal etkinliler kapsamında Kur'an-ı Kerim öğrettiklerini, futbol maçı düzenlediklerini söyleyip kendilerini davet ettiğini aktardı.

Bu çalışmalarda yer almaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Acar, "Burada namaz kılmayı ve camimizin bölümlerini öğrendim. Bütün arkadaşlarım okuldan buraya geliyor, camiyi ve Kur'an-ı Kerim'i öğrenebilmek için. Burada elifbayı öğrendik, ardından Kur'an-ı Kerim'i öğrendik" diye konuştu.