CHP Genel Sekreteri Tekin:

CHP Genel Sekreteri Tekin:
CHP Genel Sekreteri Tekin:
- "Ortadoğu coğrafyasının tamamında, ana muhalefet olarak CHP bunların tamamıyla görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerin tamamı rapor haline getirildi ve Dışişleri Bakanı'na, bugünkü Başbakan'a gönderildi" - "Sayın Davutoğlu'na çağrıda bulunmak istiyorum; CHP'nin size göndermiş olduğu raporların tamamını kamuoyu ile paylaşın"

YALOVA (AA) - CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, partisi adına önceki yıllarda Ortadoğu'ya gerçekleştirilen ziyaretlere ilişkin raporları o dönem Dışişleri Bakanı olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na gönderdiklerini belirterek, "Sayın Davutoğlu'na çağrıda bulunmak istiyorum; CHP'nin size göndermiş olduğu raporların tamamını kamuoyu ile paylaşın" dedi.

Tekin, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin seçim irtibat ofisinin açılışında yaptığı konuşmada,  Türkiye 'nin çok önemli bir süreçten geçtiğini söyledi.

Hükümetin dış politikada yanlışlar yaptığını savunan Tekin, "Bu ülkeyi yönetenlerin ifadelerine baktığınızda, Türkiye'nin yönetilemediğini, bir yönetim zafiyeti içerisinde olduğunu görüyoruz hatta ve hatta ehliyetini kaybetmiş bir iktidarla karşı karşıyayız" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Suriye politikasında değişimler olduğunu öne süren Tekin, "Hatırlarsınız her konuşmasında, eski Başbakan, gerekse yeni Başbakan, 'Esed' derdi Esad'ın adına. Şimdi son günlerde dikkatinizi çekiyorsa Esed demekten vazgeçmişler, Esad demek zorunda kaldılar. Yakın tarihte Sayın Esad derlerse de hiç şaşırmayın" diye konuştu.

Gürsel Tekin, bir hatırlatmada bulunmak istediğini dile getirdi.

Önceki yıllarda Ortadoğu'da partisi adına ziyaretlerde bulunulduğunu anımsatan Tekin, şunları kaydetti:

"Özellikle 2010 yılında sıfır politika dedikleri hatta AKP yöneticilerinin ekranlara çıktığında 'Küresel dünyanın bir parçası olduk' dedikleri dönemde CHP olarak bütün kaygılarımızı o dönem ifade ettik. Yetmedi, Ortadoğu coğrafyasının tamamında, ana muhalefet olarak CHP bunların tamamıyla görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerin tamamı rapor haline getirildi ve Dışişleri Bakanı'na, bugünkü Başbakan'a gönderildi. Sayın Davutoğlu'na çağrıda bulunmak istiyorum; CHP'nin size göndermiş olduğu raporların tamamını kamuoyu ile paylaşın. CHP'nin öngörülerinin ne kadar yüksek olduğunu, bunların dış politikada ne kadar çapsız olduğunu hep beraber görmüş olacağız. Onlar açıklamasalar bile önümüzdeki günlerde biz CHP olarak, Dışişleri Bakanlığına gönderdiğimiz raporları sizlerle paylaşacağız."

Daha sonra Tekin, İnce ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ile kurdeleyi keserek ofisin açılışını gerçekleştirdi.