Çiftlikköy Sahili'ndeki 147 ağaç, sökülerek taşınıyor

Çiftlikköy Sahili'ndeki 147 ağaç, sökülerek taşınıyor
Çiftlikköy Sahili'ndeki 147 ağaç, sökülerek taşınıyor
- Özel araçlarla sökülmeye başlanan ağaçlardan 77 çınar, Antalya'ya gönderilecek, 70 palmiye ise sahil düzenleme çalışmaları tamamlanınca aynı alana dikilecek

YALOVA (AA) - Çiftlikköy ilçesinde, sahildeki 147 ağaç, çevre düzenlemesi kapsamında bir bölümü aynı alana yeniden dikilmesi, bazıları da Antalya'ya gönderilmesi amacıyla özel araçlarla sökülerek alınıyor.

İlçede, belediye tarafından Sahil Düzenleme Projesi kapsamında çalışmalara başlanması dolayısıyla tören yapıldı.

Törende konuşan AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, ağaçların kesilmeden sökülüp taşınabileceğini söyledi.

Çevre hassasiyetinden dolayı Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar'a teşekkür eden Coşkun, şöyle konuştu:

"Başkanımız, Yalovamıza, Türkiye 'ye güzel bir örnek sergiliyor. Bir zamanlar Türkiye gündemine oturan ağaç kesme olayının ne kadar yanlış yapıldığını görmekteyiz. Ağaç, yeri geldiği zaman kesilir. Ağaç, tabu değildir. Birçok şeyi ağaç ürünlerinden yaparız ve kullanırız ancak böyle bir palmiyenin kesimiyle neyi elde edeceksiniz? Çürümemiş, sağlıklı olan bir ağacı da sökmemek lazım."

Silpagar ise projeyle sahili daha güzel bir hale getireceklerini anlattı.

Sökülen çınarların, gelecek yıl yapılacak EXPO etkinlikleri için Antalya'ya gönderileceğini, palmiyelerin ise Yalova'daki süs bitkisi üreticisi firmalar tarafından kurulan Garden AŞ'ye emanet edileceğini dile getiren Silpagar, bunların çevre düzenlemesi tamamlanınca yeniden sahile dikileceğini bildirdi.

Sahilde bulunan 77 çınar ve 70 palmiyenin özel araçlarla sökülüp taşınması için çalışmalara başlanmasıyla sona eren törene,  AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, Garden AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul ve vatandaşlar katıldı.