Dünya Otizm Farkındalık Günü

Dünya Otizm Farkındalık Günü
Dünya Otizm Farkındalık Günü
YALOVA (AA) - Yalova Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Dedecan, otizmin, çocuk yetiştirme özellikleri ya da ailenin ekonomik koşullarıyla hiçbir...

YALOVA (AA) - Yalova Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Dedecan, otizmin, çocuk yetiştirme özellikleri ya da ailenin ekonomik koşullarıyla hiçbir ilişkisi bulunmadığını bildirdi.

Dedecan, yaptığı yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler'in (BM), dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve otizmle ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla 2 Nisan'ı Dünya Otizm Farkındalık Günü ilan ettiğini hatırlattı.

Bu çerçevede dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliğin artırılarak erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini vurgulayan Dedecan, şunları kaydetti:

"Otizm, yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden, sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanlarıyla kendini gösteren, karmaşık gelişimsel bir bozukluktur. Otizm bozukluğunun nedeni halen araştırılmakla beraber nedeni tam olarak bilinmemektedir. Otizm, çocuk yetiştirme özellikleriyle ya da ailenin ekonomik koşullarıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Otizme her çeşit toplumda, farklı coğrafyalarda, ırkta ve ailede rastlanmaktadır."