Ev kadınıyken girişimci oldu, 20 kişiye istihdam sağladı

Ev kadınıyken girişimci oldu, 20 kişiye istihdam sağladı
Ev kadınıyken girişimci oldu, 20 kişiye istihdam sağladı
YALOVA (AA) - Yalova'da, ev kadını Neşe Yılman, iki yıl önce "Hobim İşim Olsun Sabun Projesi" kursuna katılarak burada öğrendiği sabun çiçeği...

YALOVA (AA) - Yalova'da, ev kadını Neşe Yılman, iki yıl önce "Hobim İşim Olsun Sabun Projesi" kursuna katılarak burada öğrendiği sabun çiçeği yapımıyla kendi işini kurdu ve 20 kadına imkanı sağladı.

Yılman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki sene önce sabundan çiçek yapımını öğrendiğini söyledi.

Bir süre evde çalışmalarını devam ettirdikten sonra hem KOSGEB desteği hem de mikrokredi alarak iş yeri açmaya karar verdiğini belirten Yılman, şunları söyledi:

"Ev hanımıyken bir iş yeri açtık ve atölyeye sahip olduk. 1,5 yıldan beri de başarılı bir şekilde işimizi yürütüyoruz. Başarılı bir şekilde, satışlarımız ve talebimiz artıyor. Bize yardım eden evlerinde sabun çiçeği yapan kadınlarımız var. Bu işe başladıktan sonra işlerimiz artmaya başladı. 20 kadın , evlerinde bu işi yaparak ailelerine maddi anlamda katkıda bulunuyor. Burada ev yapımı sabun çiçeğini üretiyoruz. Beyaz sabunla tamamen el emeğiyle oluşan, dökme sabundan daha farklı ve doğal dekoratif amaçlı sabun çiçeği üretiyoruz. Evde çocukları olan, çalışma imkanı olmayan ev hanımları için çok güzel bir iş. İhracat yapmak en büyük hedefimiz."

- "Kredi alarak işlerini ilerlettiler"

Yalova Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Rezzan Dikici de Yalova Valiliği ve İl Özel İdaresi iş birliğiyle "Hobim İşim Olsun Sabun Projesi"ni hayata geçirdiklerini anlattı.

Başta en az 300 kadının kendilerine kredi almak için başvuru yaptığını, bunlardan 80 kadına mikrokredi kullandırdıklarını dile getiren Dikici, şöyle konuştu:

"İkinci önemli projemiz ise Hobim İşim Olsun Sabun Projesidir. Bu projeyi 2012 yılında Doğu Marmara Kalkınma Ajansının teknik destek programına yazdık. Bu projemizde destek gördü. İlk etapta 20 kadına sabun çiçekleri yapma konusunda kurs verdirdik. İş yeri sahipleri bu proje kapsamında bu işi kurdu. Bizden destek alan ve bir firma oluşturan Neşe Yılman ve Bilgehan Ulusoy, eğitimlerinin ardından bizden de kredi alarak işlerini ilerletti. Arkadaşımız sabun çiçeğinde çok güzel satış yapıyor ve kendi etraflarında da en az 20 ev kadınına da para kazandırıyor."

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası İKGK Başkanı Zuhal Karakoyun ise proje kapsamında şu ana kadar 250'nin üzerinde kadına eğitim verildiğini ifade etti.

Eğitim alanlardan 100'e yakının bu işten para kazanma yolunda olduğunu bildiren Karakoyun, "Proje kapsamında kadınların eğitiminden tutun da sabun çiçeklerinin satışına kadar tüm çalışmalarda kadınlara yardım ediyoruz. İlk aşamada da bunun satışını nasıl gerçekleştirebiliriz diye kafa yoruyoruz. Bu arkadaşlarımız, 'Nasıl para kazanırım?' diye düşündü, önce evde imalat yapmaya başladı. Sonrası ev yetmedi, burayı kurmayı hedeflediler. Tabii biz de onlara manevi anlamda destek olmaya çalıştık" ifadesini kullandı.


  ETİKETLER:

  Beyaz

  ,

  Çiçek

  ,

  Kadın

  ,

  Proje

  ,

  Para

  ,

  Kredi

  ,

  sanayi

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  firma

  ,

  iş yeri