Gemi ve yat ihracatında Yalova farkı

Gemi ve yat ihracatında Yalova farkı
Gemi ve yat ihracatında Yalova farkı
- Sektörün Türkiye ihracatı yüzde 9,8 gerilerken, Yalova'nın dış satımında yüzde 18,7'lik artış yaşandı - Ülke gemi ve yat ihracatının yüzde 28'ini gerçekleştiren Yalova; İtalya, İngiltere, Almanya, Singapur, Rusya gibi ülkelere satış yapıyor

YALOVA (AA) - ERHAN ERDOĞAN - Türkiye 'nin gemi ve yat sektörü ihracatı, 1 Ocak-30 Eylül tarihlerinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 gerilerken, Yalova'nın dış satımında yüzde 18,7'lik artış oldu.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Tahsin Becan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilde 2004'te kurulum çalışmaları başlayan tersaneler bölgesinde firmaların faaliyete geçmesiyle ihracat rakamlarının giderek arttığını söyledi.

Tersanelerin Yalova ihracatına büyük katkı yaptığını belirten Becan, "Tersaneler kurulurken 'Tuzla'dan sonra en büyük tersane olacak' diye başlandı. Hatta 'bittiği zaman Tuzla ikinci sırada kalacak' diye konuşuluyordu fakat kurulduğu yıllar krize denk geldiği için birçok tersane firması randımana geçemedi. Şu andaki pozisyona bakıldığı zaman Yalova ihracatının en büyük tarafı tersanelerden geliyor. Yalova'da aşağı yukarı 35 firma var" diye konuştu.

Geçen yıl 1 Ocak-30 Eylül dönemini 876 milyon 982 bin dolar ihracatla kapatan Türkiye'deki gemi ve yat sektörünün bu yılın 9 ayında 790 milyon 953 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdiğini aktaran Becan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yüzde 9,8'lik bir düşüş gösterdi. Geçen yıl 9 ayda Yalova'nın ihracatı, 211 milyon 57 bin dolar olurken bunun yüzde 89'unu 188 milyon 245 bin dolarla gemi ve yat sektörü gerçekleştirdi. Bu yılın aynı döneminde ise Yalova dış satımının yüzde 91'ini 223 milyon 561 bin dolarla gemi ve yat sektörü ihracatı oluşturdu. Yalova'da gemi ve yat sektörü ihracatı, geçen yıla göre yüzde 18,7'lik bir artış gösterdi. Sektörün ihracatı Türkiye genelinde yüzde 9,8 düşerken Yalova'da yüzde 18,7 artmış oldu. Bu yılın eylül verilerine göre, gemi ve yat sektörü ihracatının yüzde 28'ini Yalova gerçekleştirdi."

Becan, gemi ve yat sektörü ihracatının Norveç, Danimarka, Suudi Arabistan, İtalya, İngiltere, Almanya, Singapur, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere yapıldığını kaydetti.

Sektörün istihdama ciddi katkı sağladığını vurgulayan Becan, "Birçok teknik elemanı bulamama sıkıntıları var. Bu nedenle her gün yüzlerce kişiyi, İstanbul 'dan Yalova'ya taşıyorlar. İş bitince Yalova'dan İstanbul'a gidiyor. En çok zorlandıkları nokta bu. Yan malzemeleri de Yalova'da bulmakta zorluk çekiyorlar onu da İstanbul'dan getiriyorlar. Zaman içinde bunlar yok olacak. Körfez Geçiş Köprüsü tamamlandıktan sonra sıkıntı kalmayacak. Tersaneler olmasa neredeyse Yalova'da ihracatımız yok durumda" değerlendirmesinde bulundu.