"Gergedan böceği doğal ortamından alınmasın"

"Gergedan böceği doğal ortamından alınmasın"
"Gergedan böceği doğal ortamından alınmasın"
- Orman ve Su işleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Yalova İl Müdürü Nevzat Alğan, gergedan böceklerinin Türkiye'de maddi değerinin olmadığını ve doğal ortamından alınmaması gerektiğini bildirdi

YALOVA (AA) -  Orman ve Su işleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Yalova İl Müdürü Nevzat Alğan, gergedan böceklerinin Türkiye'de maddi değerinin olmadığını ve doğal ortamından alınmaması gerektiğini bildirdi.

Yalova'nın Taşköprü mevkinde Tugay Öncel adlı vatandaş, Orman ve Su işleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Yalova İl Müdürlüğü'nü arayarak gergedan böceği bulduğunu bildirdi. Ekipler Öncel'den aldıkları gergedan böceğini tekrar aynı bölgede doğaya saldı.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamada yapan Alğan, vatandaşlar tarafından gergedan böceği bulunduğuna dair yapılan ihbarları değerlendirdiklerini söyledi.

Bulunan gergedan böceklerini tekrar doğaya bıraktıklarını ifade eden Alğan, "Gergedan böceği soyu tükenmekte olan türlerden değildir. Gergedan böceği Türkiye ve dünyada çeşitli yerlerde görülmesinin yanında bu böceğin ülkemizde maddi bir değeri de yoktur. Vatandaşlarımız gergedan böceğiyle karşılaştıkları durumda onu doğal ortamında bırakılması gerekiyor. Biz ayrıca gergedan böceği bulan vatandaşımıza konuyla ilgili bilgilerde veriyoruz. Vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı davranmalarını istiyorum" diye konuştu.