Japon mühendis anısına yaptırılan "Haysiyet Anıtı" açıldı

Japon mühendis anısına yaptırılan "Haysiyet Anıtı" açıldı
Japon mühendis anısına yaptırılan "Haysiyet Anıtı" açıldı
- İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü inşaatında halatın kopmasından kendini sorumlu tutan ve daha sonra ölü bulunan Kishi anısına yapılan anıtın açılışına, Japonya'nın İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri de katıldı

YALOVA (AA) - Yalova Belediyesinin, Altınova ilçesinde bir mezarlıkta ölü bulunan Japon mühendis Ryoichi Kishi anısına inşa ettirdiği "Haysiyet Anıtı" açıldı.

Belediye Başkanı Vefa Salman, Bahçelievler Mahallesi'ndeki Aşıklar Köprüsü'nün yan tarafına inşa edilen anıtın açılışında yaptığı konuşmada, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün, Yalova'nın geleceğini değiştirecek önemli bir proje olduğunu söyledi.

Köprü inşaatında halatın kopmasında Kishi'nin hatası olmadığını belirten Salman, "Ülkesinden binlerce kilometre uzakta görev yapan ve alanında dünyada yetişmiş önemli uzmanlardan biri olan Ryoichi Kishi, halatın kopmasından kendisini sorumlu tutarak 23 Mart'ta yaşama veda etti" dedi.

Salman, mühendisin hiç sorumlu olmadığı bir uygulamadan dolayı hayatına son vermesi üzerine, onun anısına bir anıt dikilmesine karar verdiğini anlattı.

Japonların, "Bir kişi bir şeyi yapabiliyorsa ben de yapabilirim. Kimse yapmazsa ben yapmalıyım" sözünü hatırlatan Salman, bu ifadelerin anıtla bütünleşerek Türkiye 'ye, Türk insanına örnek olmasını istediğini sözlerine ekledi.

Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara ise İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün, tamamlandığında dünyanın en uzun 4'üncü köprüsü olacağını belirtti.

Kishi'nin köprü için kanını akıttığını dile getiren Ehara, "Ryoichi Kishi'yi kesinlikle unutmayacağız. Köprünün tamamlanmasını en çok isteyen kişinin Ryoichi Kishi olduğuna inanıyorum. Belediye Başkanımıza, böyle muhteşem bir yere anıtın konulmasından dolayı teşekkürlerimi sunarım" ifadelerini kullandı.

Köprü inşaatından sorumlu IHI Altyapı Sistemleri firmasının Proje Müdürü Takeshi Kawakami de anıtın yapılmasında katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Tören, Başkonsolos Ehara, Başkonsolosluk Politika ve Kültür İşlerinden Sorumlu Konsol Keichi Kosaki ve IHI Altyapı Sistemleri firması yetkililerine plaket verilmesiyle devam etti.

Salman, Kawakami'ye Ryoichi Kishi'nin ailesine teslim edilmek üzere kahve fincanı verdi.

Anıtın açılmasıyla sona eren törende, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt ve vatandaşlar hazır bulundu.