"Kalitesiz güneş gözlüğü kullanıp gözünüzden olmayın"

"Kalitesiz güneş gözlüğü kullanıp gözünüzden olmayın"
"Kalitesiz güneş gözlüğü kullanıp gözünüzden olmayın"
YALOVA (AA) - Yalova Devlet Hastanesi'nde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Onur Gülseren, yaz aylarında güneş ışınlarından korunmak için...

YALOVA (AA) - Yalova Devlet Hastanesi'nde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Onur Gülseren, yaz aylarında güneş ışınlarından korunmak için alınan güneş gözlükleri konusunda uyarıda bulundu.

Gülseren,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz aylarında güneş ışınlarının birtakım zararları olduğunu söyledi.

Retina hastalıklarından ön segment, katarakt hastalıklarına kadar bir yığın rahatsızlığın temel sebebinin özellikle güneş ışınlarından kaynaklandığını belirten Gülseren, şöyle konuştu:

"Güneş gözlükleri tabii ki güneş ışınlarına karşı en büyük silahımız. Güneş ışınlarından korunmada özellikle yeni çıkan güneş gözlüklerimiz organik camlı, ultraviyole filtreliler etkili. Tabii ki güneş gözlüğü seçiminde hastalara bulundukları ortama göre, bulundukları ışık reaksiyonlarına göre, derecelerine göre koyuluk derecelerini öneriyoruz. Mesela mavi ve yeşil gözlü hastalarımız gibi daha fazla ışık hassasiyeti olan gözlerde koyu renkli camları tavsiye ediyoruz. Sıfırdan dörde kadar camlarımız var. Onlara daha çok üç ve dört olarak camlar veriyoruz.

Uygun kalitede olmayan daha çok uzak doğudan düşük kaliteli camlı ve çerçeveli gözlükler var. Bunlara lütfen rağbet etmeyelim çünkü onların ultraviyole filtreleri tam geçirgen değil, tam sağlam değiller. Yani gözünüzün sağlığı açısından kısmı olmayan ultraviyole ışınları filtreliyorlar bu gözlükler. İşporta malı yerine optikçilerden uygun markalarda kalitesi ve fiyatı önemli değil yeter ki optikçilerin verdiği gözlükler olsunlar. Onları tavsiye ediyoruz. Numaralı olanlar yine numaralı yapılıyor yine aynı şekilde. Hafif olması sebebiyle de organik cam tavsiye ediyoruz. Peki, uygunsuz seyyar mal dediğimiz işporta gözlükleri alırsak ne olur? İşporta malı gözlükler gözümüzde alerjiden tutun da göz kuruluğu, birtakım rahatsızlıklar hatta tedavi edilemeyen birtakım liken alerjiler, göz kaşıntıları, yanmalar gerçekleşebilir. O yüzden bu gözlükleri tavsiye etmiyoruz."

Bir optik dükkanının sahibi Yasin Bağcı da Sağlık Bakanlığından onaylı gözlükçülerden alışveriş yapılması uyarısında bulundu.

İnternet ortamı ve çarşı pazardan güneş gözlüğü alınmaması gerektiğine dikkati çeken Bağcı, "Bunların hem denetlemesi olmadığından dolayı hem de yapım aşaması sağlık açısından elverişli olmadığından kullanımı tavsiye edilmemektedir ama biz yılda 5-6 defa denetleme geçiriyoruz. Sattığımız her malın iki yıl garantisi var ve her zaman bakım ve onarımını yapıyoruz. Buradaki gözlüklerde göz sağlığı açısından da gayet iyidir" ifadesini kullandı.