Kaptan adayları "gemi simülatörü"yle mesleğe hazırlanacak

Kaptan adayları "gemi simülatörü"yle mesleğe hazırlanacak
Kaptan adayları "gemi simülatörü"yle mesleğe hazırlanacak
- Yalova Altınova Tersane Girişimcileri AŞ Denizcilik Anadolu Meslek Lisesinde kurulma çalışmaları tamamlanma aşamasına gelen simülatörle öğrencilerin mezun olunca daha kolay iş bulabilmesi hedefleniyor - İlçe Milli Eğitim Müdürü Sitar: "Bu simülatörün okulumuza kurulması sonucu okulumuzdan mezun olacak öğrencilerimiz 'gemi adamı olur belgesi' alıp bütün uluslararası yapılan anlaşmalarda, bütün denizlerde istedikleri gibi gemileri rahatlıkla kullanabilecek"

YALOVA (AA) - YILMAZ ORUÇ - Altınova ilçesinde, denizcilik alanında faaliyet gösteren meslek lisesinde kurulan ve kısa sürede kullanılmaya başlanacak simülatörün, öğrencilerin teorik bilgilerini pratiğe yansıtmasına büyük katkılar sağlaması bekleniyor.

Simülatör sayesinde daha etkin bir eğitim alma imkanına kavuşacak öğrenciler, mezun olduklarında alacakları "gemi adamı olur belgesi"yle kaptanlık yapabilecek.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Zeki Sitar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meslek liselerindeki öğrencilerin eğitim kalitesini artırmak ve tam donanımlı mezun olmalarını sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

Çalışmaları kapsamında Yalova Altınova Tersane Girişimcileri AŞ Denizcilik Anadolu Meslek Lisesinde köprü üstü gemi simülatörü kurduklarını belirten Sitar, şunları kaydetti:

"Proje ile buraya küçük bir kaptan odası kuruldu. Çocuklarımız bir gemiyi nasıl kullanacaklarını, denizlerde nasıl hareket edeceklerini çok güzel bir şekilde öğreniyor. Burası bir kaptan köşkü ve çocuklarımız bir nevi burada kaptanlığı öğrenecek. Bu simülatörün okulumuza kurulması sonucu okulumuzdan mezun olacak öğrencilerimiz 'gemi adamı olur belgesi' alıp bütün uluslararası yapılan anlaşmalarda, bütün denizlerde istedikleri gibi gemileri rahatlıkla kullanabilecek."

- Gemiciliğin her aşaması öğretiliyor

Okul Müdürü Aziz Bozok ise eğitim ve öğretime 2011 yılında 90 öğrenciyle başladıklarını anlattı.

Şu anda 10'u kız , 439'u erkek 449 öğrenciyle çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Bozok, ilk mezunlarını geçen sene verdiklerini bildirdi.

Gemi yapımı ve denizcilik olmak üzere okulda iki temel alan bulunduğu bilgisini veren Bozok, şunları kaydetti:

"Gemi yapım alanında çelik gemi yapım ve gemi ressamlığı, denizcilik alanında da gemi makineleri ve gemi yönetimi dalları mevcut. Bu dallarda eğitim veren okulumuzun stratejik öneme sahip olması ve 'tersaneler bölgesi'nde olması dolayısıyla değeri her geçen gün artıyor. Bir gemide bulunması gereken köprü üstü simülatörün yapım aşamasının son dönemine geldik. Burada eğitim alacak bir öğrencimiz, bir gemiyi nasıl hareket ettireceğini, hangi sularda hareket ettireceğini simüle ederek öğrenecek. Onun için bu köprü üstü simülatör, öğrencilerimizin eğitimi bakımından çok önemli."


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Gemi

  ,

  Proje

  ,

  Okul

  ,

  ilçe

  ,

  eğitim