"Kare kodlu çek" uygulaması

"Kare kodlu çek" uygulaması
"Kare kodlu çek" uygulaması
YALOVA (AA) - Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Tahsin Becan, kare kodlu çekle ticarette güven oluşacağını ifade etti.Becan, yaptığı...

YALOVA (AA) - Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Tahsin Becan, kare kodlu çekle ticarette güven oluşacağını ifade etti.

Becan, yaptığı yazılı açıklamada, kare kodlu çekin piyasaya olumlu etkisi olacağına inandığını vurguladı.

Kare kodlu çek sayesinde geçmişte çeklerin karşılıksız çıkıp çıkmadığının görülebileceğini belirten Becan, şunları kaydetti:

"Kare kodlu çek uygulaması ile çeki verenin geçmiş çek ödeme alışkanlığı tek tıkla görülebilecek. Çeki elinde bulunduran kişi, çek yaprakları üzerinde yer alan kare kodu, akıllı telefonuna indireceği findeks uygulaması ile okutarak sorgulama yaptırabilecek. Bu sistem sayesinde çek üzerindeki bilgilerde herhangi bir silinti, kazıntı, tahrifat veya bir başka kimyasal sahtecilik tespit edilebilecek ve ticari hayat tüm taraflar için daha güvenli hale gelecek. Kare kodlu çekle reel sektörün karşılıksız çek mağduru olmasının önüne geçilebilecek. Bu şekilde karşılıksız çek alma riskini yüzde 80 azaltmak mümkün olabilecek."