Kivide markalaşmayı sağlamak için proje

Kivide markalaşmayı sağlamak için proje
Kivide markalaşmayı sağlamak için proje
YALOVA (AA) - Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kivide markalaşmayı sağlamak için "Kivi Yetiştiriciliğinde İyi Tarım...

YALOVA (AA) - Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kivide markalaşmayı sağlamak için "Kivi Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü" projesi başlatıldı.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Hacı Ali Dinçer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, proje kapsamında Altınova, Çiftlikköy ve Çınarcık ilçelerinden 45 kişilik teknik ekip ve kivi üreticileriyle Bursa ve Orhangazi'de örnek kivi bahçelerinde inceleme yaptıklarını belirtti.

Kivinin Türkiye'de "ilk defa" 1988'de Yalova'da üretilmeye başladığını hatırlatan Dinçer, "Ülkedeki kivinin yüzde 50'den fazlası, Yalova'dan elde ediliyor. Kivi, diğer meyvelerle kıyaslandığında katma değer getirisinin fazla olması sebebiyle üreticiler için cazip hale geliyor. İlimiz ekonomisinin büyümesi açısından büyük önem arz eden kiviyi Yalova'da markalaştırma amacı ile müdürlük olarak çalışma yapıyoruz" diye konuştu.