Marmara Bölgesi'nde keklik ve sülün avlamak yasak

Marmara Bölgesi'nde keklik ve sülün avlamak yasak
Marmara Bölgesi'nde keklik ve sülün avlamak yasak
YALOVA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Yalova Şube Müdürü Nevzat Alğan, Marmara Bölgesi'ndeki genel avlak ve devlet avlağında...

YALOVA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Yalova Şube Müdürü Nevzat Alğan, Marmara Bölgesi'ndeki genel avlak ve devlet avlağında keklik ve sülün avlamanın yasak olduğunu bildirdi.

Alğan, yaptığı açıklamada, Yalova'da nerelerin ava açık, nerelerinde ava kapalı olduğunun belli olduğunu belirtti.

Yalova'da devlet ve genel avlak olmak üzere iki avlanma sahası olduğuna işaret Alğan, devlet avlaklarının orman alanlarını kapsadığını, genel avlakların ise vatandaşların tarla ve arazilerinin içinde bulunduğu alanların olduğunu ifade etti.

Kentte ayrıca ava kapalı alan ve ava yasak hayvanların olduğunu anlatan Alğan, şunları kaydetti:

"Mesela keklik ve sülün gibi popülasyonu az olan hayvanların çoğaltılması için avlanmaları yasaktır. İlimizde keklik ve sülün avlamak yasak bu kesin. Hatta Marmara Bölgesi'nde keklik ve sülün avlamak yasak. Niye geçmişte buralarda bunlar çoktu. Yanlış avlanma ve tarım alanlarındaki yanlış gübreleme gibi nedenlerle sayıları azalmıştır. Biz şuanda ilimizde kekliği çoğaltmak istiyoruz. Kekliklerin vurulmasını önlemeye çalışıyoruz ve bu hayvanları vuranlara yönelik cezai işlem uyguluyoruz."