Marmara Depremi'nin 16'ncı yılı

Marmara Depremi'nin 16'ncı yılı
Marmara Depremi'nin 16'ncı yılı
- Yalova Belediye Başkanı Salman: - "Acıları tekrar yaşamamak ve deprem nedeniyle bir tek can dahi yitirmemek için bilinçli bir şekilde hareket etmeye özen gösteriyoruz"

YALOVA (AA) - Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, "Acıları tekrar yaşamamak ve deprem nedeniyle bir tek can dahi yitirmemek için bilinçli bir şekilde hareket etmeye özen gösteriyoruz" dedi.

Salman, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 16'ncı yılı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, depremin üzerinden 16 yıl geçse de acıların halen o günkü gibi sıcak olduğunu belirtti.

Depremden dersler çıkarıldığını vurgulayan Salman, şunları kaydetti:

"Yitirdiğimiz hayatları ve yaşadıklarımızı hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bunun böyle olması gerektiğini de çok değil birkaç gece önce yaşadığımız depremle bir kez daha anladık. Kentimiz deprem kuşağı üzerinde ve her zaman büyük depremleri yaşayabilme olasılığı olan bir kent. 1999'da yaşadıklarımızdan öğrendiğimiz en önemli ders can kaybına depremin değil, binaların neden olduğuydu. 1999 sonrasında yapılan yapıların güvenli bir şekilde inşa edilmesi için tüm denetimler yerine getiriliyor. Yalova Belediyesi olarak biz de bu konuda ince eleyip sık dokuyoruz. Acıları tekrar yaşamamak ve deprem nedeniyle bir tek can dahi yitirmemek için bilinçli bir şekilde hareket etmeye özen gösteriyoruz."

Salman, 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece Deprem Anıtı'nda anma programı düzenleyeceklerini bildirdi.