Müftü "jet imam" istemiyor

Müftü "jet imam" istemiyor
Müftü "jet imam" istemiyor
- Yalova Müftüsü Üskülüplü, ramazan ayının başlaması dolayısıyla teravih namazlarının "tadili erkan"a uygun kılınması doğrultusunda din görevlilerine uyarıda bulunduklarını açıkladı - Üskülüplü: - "Teravih namazının hızlı kılınmasını istemiyoruz yani 'jet imam' istemiyoruz"

YALOVA (AA) - YILMAZ ORUÇ - Yalova Müftülüğünce il genelindeki camilerde teravih namazlarının hızlı kıldırılmaması için önlem alınarak, imam hatiplerin "tadili erkan"a uyması yönünde uyarıda bulunuldu.

İl Müftüsü Mustafa Üskülüplü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayı dolayısıyla tüm camilerde gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.

İmam hatiplere teravih namazı konusunda bazı konuları hatırlattıklarını belirten Üskülüplü, şöyle konuştu:

"Mutlaka bütün din görevlilerimiz, normal vakit namazlarında olduğu gibi teravih namazlarını da o tadili erkan çerçevesinde kılacak ve kıldıracaklardır. Kesinlikle bundan taviz söz konusu değildir. Birkaç yıldan beri Merkez Camimiz ve diğer camilerimizde istisnasız olduğu gibi, iki rekatta bir selam verme şekliyle din görevlilerimiz teravih namazını kıldırıyor. Hem iki rekat olayında hem de tadili erkandan taviz yoktur. Teravih namazının hızlı kılınmasını istemiyoruz yani 'jet imam' istemiyoruz. İsteğimiz, fıkhın öngördüğü çerçevede namaz nasıl kılınması gerekiyorsa, Peygamber Efendimizin de 'Benden nasıl gördüyseniz öyle namaz kılın' dediği gibi, o çerçevede namazlarımızı tadili erkana uygun kılmak ve kıldırmaktır. Tüm din görevlilerimiz inşallah buna uyacak. Uymayanlar uyarılacaktır."

Üskülüplü, "tadili erkan"dan kastın, namazın kıyam, rüku ve secde gibi kısımlarını yerine getirip diğerine geçerken biraz zamanın geçmesi olduğunu dile getirdi.

Cemaatin talepleri doğrultusunda önceki yıllarda teravihleri hızlı kıldıran din görevlileri olduğunu anlatan Üskülüplü, "İmam cemaate uyuyor. Aslında cemaatin imama uyması gerekiyor. 'Cemaatin isteklerini yerine getirme' adına namaz kılmak ve kıldırmak doğru değildir" ifadesini kullandı.


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  İmam

  ,

  Namaz

  ,

  Selam