Muhacir ve ensardan etkilenip "yardım köprüsü" kurdu

Muhacir ve ensardan etkilenip "yardım köprüsü" kurdu
Muhacir ve ensardan etkilenip "yardım köprüsü" kurdu
- Yalova'da, okuduğu bir kitaptan etkilenen Karahan, bir depoya yardım amaçlı bırakılan malzemeleri tanzim ediyor, daha sonra buraya gelen ihtiyaç sahipleri istediği eşyaları seçip alıyor - Hayırsever Karahan: "Ensarın, kendilerine sığınan muhacirlere ne kadar güzel sahip çıktığını bir kitapta okuduğumda Suriyeli kardeşlerimizin de iç savaş yüzünden Türkiye'ye geldiğini ve ne kadar mağdur olduğunu gördüm. Bir vatandaş olarak onlara yardım etme ihtiyacı hissettim" - "İhtiyaç sahiplerinden her akşam yaklaşık 30 kişi gelip buradan eşya alıp gidiyor. Evime dönüp tekrar bir saat sonra buraya geldiğimde bir tek eşya bile kalmıyor"

YALOVA (AA) - İSMAİL ERSAN - Çınarcık ilçesi Esenköy beldesinde yaşayan ve okuduğu bir kitaptaki muhacir ile ensarın öyküsünden etkilenen kadın , hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında yardım köprüsü kurulmasını sağladı.

Beldedeki Kur'an kursuna ait depoda topladığı eşyaları ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Havva Karahan (42), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkesindeki iç savaş nedeniyle Yalova'ya sığınan Suriyelilere yardım etmek için böyle bir işe koyulduğunu söyledi.

Bu işi hiç kimseden yardım almadan, gönüllü yaptığına dikkati çeken Karahan, şöyle konuştu:

"Peygamber Efendimiz zamanında ensar ve muhacir olayı vardı. Ensarın, kendilerine sığınan muhacirlere ne kadar güzel sahip çıktığını bir kitapta okuduğumda Suriyeli kardeşlerimizin de iç savaş yüzünden Türkiye 'ye geldiğini ve ne kadar mağdur olduğunu gördüm. Bir vatandaş olarak onlara yardım etme ihtiyacı hissettim. Bunu tabii ki yalnız başına yapamazdım. Cami cemaati, vakıf yetkilileri ve kahvehane sahiplerinin, dostlarımızın aracılığıyla bu çalışmamı duyurdum. Evde insanların kullanmadığı eşyaları fazla gelen eşyaları bu depomuzda topluyoruz. Eşyalarını getirenler depoya bırakıyor, ihtiyaç sahibi Suriyeli kardeşlerimiz de bunları bırakanları görmeden gelip ihtiyaçlarını alıyor. Birbirimizi görmeden bu süreç böylece devam ediyor. Bundan da çok büyük mutluluk duyuyorum."

Yardımları daha kapsamlı yapmak istediğini dile getiren Karahan, bu konuda geniş kitlelere ulaşmak istediğini vurguladı.

- "Buranın kapısı günün 24 saati açık"

Beldede ekonomik durumu yetersiz fazla kimsenin bulunmadığını anlatan Karahan, buna karşın Suriyelilerin gerçekten yardıma ihtiyaç duyduğunu bildirdi. Karahan, şunları kaydetti:

"Hakikatten çok fazla talep var. Burada eski, yeni eşyaları ayırıyorum. En güzellerini raflara diziyorum. Her türlü eşyaya ihtiyaç oluyor. Buranın kapısı günün 24 saati açık. İhtiyaç sahiplerinden her akşam yaklaşık 30 kişi gelip buradan eşya alıp gidiyor. Evime dönüp tekrar bir saat sonra buraya geldiğimde bir tek eşya bile kalmıyor. Zaten buraya gelen eşyalar temiz bir şekilde getiriliyor. Allah razı olsun, yardımseverler buna çok dikkat ediyor. Yine de kontrol edip çok eski olan eşyaları hayvanat bahçelerine ve barınaklara, hayvanların altlarına serilmesi için gönderiyorum. Buradaki tanzim işini, kimsenin olmadığı zamanlarda yapıyorum."

Karahan, Esenköy bir tatil beldesi olduğu için yaz aylarında daha fazla hayırseverin yardım yapacağına inandığını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  iç savaş

  ,

  Akşam

  ,

  Kadın

  ,

  Cami

  ,

  Tatil