Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Yalova'da, Memur-Sen İl Temsilciliği tarafından düzenlenen etkinlikte karar protesto edildi

YALOVA (AA) - Yalova'da, Memur-Sen İl Temsilciliğinin düzenlediği etkinlikte, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesi protesto edildi.

AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun ile bazı siyasi partiler ve Memur-Sen'e üye sendikaların üyelerinden oluşan grup, Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde toplandı.

Mısır yönetimi aleyhine slogan atan grup adına hazırlanan basın açıklaması, Memur-Sen İl Temsilcisi Zekeriya Yayla tarafından okundu.

Açıklamada, darbe hukukunun Mursi, Bedii ve Karadavi'nin de aralarında bulunduğu 106 kişi için verdiği idam kararlarının, görüş alınması için müftülüğe gönderildiğini hatırlatıldı.

Bu karara tepki gösterilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mursi ve Mısır halkına karşı verilen haksız, hukuksuz kararları ve alçakça saldırıları, despotizmi şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. İdam kararları, Mısır'daki vahşetin tescilidir. Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek, dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir. Haklı olanları cezalar susturamaz, gerçekleri darbeciler örtemez. Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. Mısır'a ve Ortadoğu 'ya özgürlük, direnişle gelecek."