Palamut fiyatları tavan yaptı

Palamut fiyatları tavan yaptı
Palamut fiyatları tavan yaptı
- Yalova Merkez Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Tokalak: - "Şu ana kadar, palamutun en pahalı olduğu seneyi yaşadık"

YALOVA (AA) - Yalova Merkez Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak, palamutun çiftinin 30-40 liradan satıldığını belirterek, "Şu ana kadar, palamutun en pahalı olduğu seneyi yaşadık" dedi.

Tokalak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Eylül 'de başlayan av sezonunda balıkçıların umduklarını bulamadığını söyledi.

En büyük hayal kırıklığının palamutta yaşandığını belirten Tokalak, şöyle konuştu:

"Şu ana kadar, palamutun en pahalı olduğu seneyi yaşadık. Geçen sene de azdı, ondan önceki sene de azdı ama bu derecede değildi. Şu anda mezatta çifti 30-40 lira civarında fiyatı var. Bu da piyasaya yansırken 30-40 lira gibi meblağlar. Şu anda mevcutlu tutulan piyasayı doyurmuyor. Ne İstanbul mezatlarına ne de başka mezatlara aksıyor. Gerçi ayın yarısındayız. Kasımın 15'ine, 20'sine kadar palamut devam eder. Bir anda çokluk da olabilir, bu söylediklerimiz boşa da düşebilir. Onun için palamut bolluğunu her gün umutla bekliyoruz."

 

Tokalak, palamutun az tutulmasının nedeninin, bu balık cinsinin  Ege Denizi'ne erken geçmesi olduğunu anlattı.

Diğer balıklar hakkında da bilgi veren Tokalak, şunları kaydetti:

"Bu ara lüfer başladı. O da istediğimiz kapasitede değil. O da geçen senelere göre çok balık göstermiyor. O da kasım sonuna kadar sürecek olan bir balık. Şu anda işi kurtaran; hamsi, istavrit, sardalya. Sardalya da dengesiz gidiyor. Yani kayıklarla balık tutulduğu gün mezatta kasası 50 liraya düşüyor. Az olduğunda 100-120 liraya çıktığı günler oluyor. Bu durum her gün değişiyor. İstavrit de piyasada 50-60 lira şeklinde. Şu anda halkın yiyebileceği balık, istavrit ile hamsi, bir de sardalya. Bu sene balıkta böyle bir sıkıntı var."


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Ege

  ,

  Lüfer

  ,

  Palamut

  ,

  eylül

  ,

  lira

  ,

  Hamsi