Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
- "Balkanlar'da okullarımız, mezarlıklarımız, köprülerimiz, medreselerimiz, camilerimiz ve tekkelerimiz, önemli değerlerimiz var. Oralara sahip çıkmak, oraların kültürünü burada yaşamak, geleceğe bunları güçlü bir şekilde taşıyabilmek, hepimizin sorumluluğu ve görevidir"

YALOVA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Balkanlar'da okullarımız, mezarlıklarımız, köprülerimiz, medreselerimiz, camilerimiz ve tekkelerimiz, önemli değerlerimiz var. Oralara sahip çıkmak, oraların kültürünü burada yaşamak, geleceğe bunları güçlü bir şekilde taşıyabilmek, hepimizin sorumluluğu ve görevidir" dedi.

Yalova'da partisinin Gaziosmanpaşa Mahallesi'ndeki seçim irtibat bürosunu ziyaret eden ve esnafla bir araya gelen Müezzinoğlu, aynı mahalledeki Balkanevi'ne de uğradı.

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Yalova Şube Başkanı Lütfi Özgür ve beraberindeki dernek temsilcileriyle sohbet eden Müezzinoğlu, Balkanlar'da Türklerin de yaşadığını hatırlattı.

Balkanlar'ı unutmadıklarını vurgulayan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Balkanlar'da okullarımız, mezarlıklarımız, köprülerimiz, medreselerimiz, camilerimiz ve tekkelerimiz, önemli değerlerimiz var. Oralara sahip çıkmak, oraların kültürünü burada yaşamak, geleceğe bunları güçlü bir şekilde taşıyabilmek, hepimizin sorumluluğu ve görevidir. Dünümüzü unutmadan yarınlara beraber yürüyeceğiz. Balkan insanlarımızın güzel bir özelliği var; bunu üç kelimeyle ifade etmek istiyorum. Balkanlar'ın insanı mütevazıdır. Mütevaziliğimizle her yerde saygı gösterilen ve önemsenen kişiler oluruz. Bunun yanında bir de merhametli olmak var. Fukarayı, darda, zorda olanı kendimiz çok zorda, darda kaldığımız için sıkıntının ne olduğunu bilen bir tarzımız var. Onu da çok iyi yaşıyoruz. Üçüncüsü de Balkan insanı merttir. Balkanlar'ın insanı, sözüne güvenilen, dürüst ve çalışkandır. Bütün bunlarla geleceğe yürüyeceğiz."

Müezzinoğlu, Türkiye 'de Balkan insanıyla omuz omuza güçlü yürümek, onları daha yakından tanımak, iki tarafın dinamikleri ve kültürünü yüceltmek, o coğrafyaya daha çok katkı sağlamak için bazı platformlar kurulduğunu anlattı.

Bu konuda birlik ve beraberliğin daha da güçlenmesini, güzellikler, zenginlikler üretilmesini dileyen Müezzinoğlu, "Aramızdan yeni yeni simalar, yöneticiler çıkartalım. Bir adım öne çıkmakta cesur olalım çünkü çektiğimiz sıkıntılar dolayısıyla zaman zaman bir adım geride duruyoruz. Seyirci olmaktansa maça giren, oyunun içinde rol üstlenen olmalıyız. 'Ben' değil, 'biz' diyerek daha güçlü adımları beraber atmalıyız" diye konuştu.

Müezzinoğlu, daha sonra Çınarcık Devlet Hastanesi'nde yatan bazı hastaları ziyaret etti.