Soğuk hava yüz felcini tetikliyor

Soğuk hava yüz felcini tetikliyor
Soğuk hava yüz felcini tetikliyor
- Yalova Devlet Hastanesi nöroloji doktoru Aras, "Bu havada başın, yüzün, kulağın güzel muhafaza edilmesi, kaşkollerle sarılması, gerekirse şapka takılması, rüzgara karşı yürünmemesi gibi basit önlemler bizi yüz felci olma riskinden koruyabilir"

YALOVA (AA) - Yalova Devlet Hastanesi nöroloji doktoru Yaşar Aras, "Bu havada başın, yüzün, kulağın güzel muhafaza edilmesi, kaşkollerle sarılması, gerekirse şapka takılması, rüzgara karşı yürünmemesi gibi basit önlemler bizi yüz felci olma riskinden koruyabilir" dedi.

Aras, AA muhabirine yaptığı açıklamada soğuk havaların yüz felcini etkilemesinden dolayı vatandaşların çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Yüz sinirlerinin beyinden çıkıp daha sonra kulak kemiklerinin içinden geçip yüze geldiğini burada üst ve alt göz kapağı, üst ve alt dudak, dilin bir yarısı, kulağın zarı, göz yaşı bezi, tat duygusunu etkilediğini belirten Aras şöyle konuştu:

"Bu sinir birçok nedenle felç olabilir. Halk arasında özellikle şoför hastalığı olarak kabaca bilinir. Çünkü şoförlerin çoğu pencerelerini açtıkları için cereyana tabi oldukları için yüz siniri çabucak hastalanabiliyor. Bunun dışında da birçok nedenlerle yüzde felç olabilir. Bizler mevsim itibariyle çok dikkat etmemiz gerekiyor. Rıhtımda çalışanlar, şoförler, klima ortamında çalışanlar, dağcılar, dağa kayak yapmaya gidenler çok dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü bu çok hassas bir sinir. Hastalandıktan sonrada düzelmesi yüzde orana vurursak yüzde 90'a yakın bir düzelme oluyor ama yüzde 10'a yakın bir kısmı da cerrahi girişimlere cevap verebiliyor yahut da hiç çözümde bulunamayabiliyor. Özellikle çocuklara da dikkat etmek gerekiyor. Okula giden çocukları çok iyi muhafaza etmeliyiz."

Soğuk havalarda dışarı çıkacak vatandaşlar içinde uyarılarda bulunan Aras şunları kaydetti:

"Bu havada başın, yüzün, kulağın güzel muhafaza edilmesi, kaşkollerle sarılması, gerekirse şapka takılması, rüzgara karşı yürünmemesi gibi basit önlemler bizi yüz felci olma riskinden koruyabilir. Bu soğuk havalarda dağcılarda olsun diğer bu fiziksel etkene tabi olanlar elleriyle yüzlerini sık sık ovuşturmaları, masaj yapmaları, kulak civarını yüz civarını ovmaları tabi yararlı şeylerdir."


  ETİKETLER:

  Kayak

  ,

  Masaj

  ,

  Karşı

  ,

  yaşar