Tekerlekli sandalye basketbolunda mutlu bir İranlı

Tekerlekli sandalye basketbolunda mutlu bir İranlı
Tekerlekli sandalye basketbolunda mutlu bir İranlı
- Geçirdiği kaza sonucu 8 yaşında ayağı kesilen İranlı Gharibloo, önce evinden dışarı çıkarak yaşama sarıldı, daha sonra spora başladı ve çok başarılı bir basketbolcu oldu - YOSK'ta Avrupa üçüncülüğü sevincini yaşayan ve daha önce ülkesinin yanı sıra İtalya ile İspanya'da oynayan Gharibloo, spor sayesinde yeni dostlar edindi, 4 yabancı dil öğrendi - Gharibloo: "Engelli kardeşlerim. Evde beklemeyin, dışarı çıkın, sahalara gelin, spor yapın. Ben de evde kalsaydım mutsuz olurdum ve böyle mutlu olamazdım"

YALOVA (AA) - YILMAZ ORUÇ - Garanti Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Lig'de Yalova Ortopedikler Spor Kulübü (YOSK) formasını giyen İranlı Morteza Gharibloo, kendisini hayata bağlayan bu spor sayesinde engelini unutarak ülke ülke gezdi, 4 yabancı dil öğrendi.

Gharibloo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İran'da 8 yaşındayken kullandığı bisikletine bir kamyonun çarptığını, bu nedenle sağ bacağının kesildiğini söyledi.

Çocuk yaşlarda sakat kalmasına rağmen hayata sıkı sıkı bağlandığını ve üniversiteyi bitirdiğini belirten Gharibloo, basketbola 1997 yılında başladığını anlattı. Gharibloo, salonlarda iki yıl mücadele etmesinin ardından ülkesinin milli takımına seçildiğini ifade ederek, "Milli takımdayken Asya,  Avrupa ve dünyanın çeşitli yerlerinde maçlara çıktım. 2004 yılında İtalya ligine transfer oldum ve bu ülkede 6 sezon oynadım. Ondan sonra 3 yıl İspanya liginde oynadım, 2014-2015 sezonu içinde YOSK ile anlaştık. Şu anda ligimizde beşinciyiz. Hollanda'da düzenlenen Avrupa Challenge Kupası'nda üçüncü olduk ve kupayı Türkiye 'ye getirdik. Bundan dolayı büyük mutluluk yaşadık" diye konuştu.

Basketbolun bir takım oyunu olduğunu vurgulayan Gharibloo, maç başına 26 sayı ortalamasıyla oynadığını bildirdi.

Attığı sayıların değil, takımının kazanmasının önemli olduğunu dile getiren Gharibloo, şöyle devam etti:

"Bir maç olur sayı atarım, bir maç olur sayı pası atarım. Bu bir takım ruhudur. Önemli olan bu ruhu yakalamaktır. Tabi iyi oyun oynamanın yanında yabancı ülkelerde oynarken dil sorunu da yaşıyorsunuz. Spora başlamadan önce sadece ana dilimi biliyordum ve zorlanıyordum. Ondan sonra İtalya'ya gittim ve orada İtalyanca öğrendim. Oyunculardan da İngilizce öğrendim. İspanya'ya gittim, İspanyolca öğrendim. Türkiye'ye geldim ve Türkçeyi arkadaşlarım sayesinde 6 ayda öğrendim."

 

- Engellilere tavsiyeleri

 

İranlı basketbolcu, engelli ile sağlıklı insanlar arasında pek fark olmadığına inandığını belirtti.

Geçirdiği kazanın ardından zamanla evinden çıkıp sosyal yaşama uyum sağladığına değinen Gharibloo, şunları kaydetti:

"Spora başladıktan sonra çok engelli gördüm. Gördüm ki engelliler, sağlam insanlardan daha iyi oynuyor, daha iyi yaşıyor, daha başarılılar. Bir arkadaş nasihati olarak söylüyorum; evde kalmayın, dışarı çıkın. Engelli insan her şeyi yapabilir. İspanya'da, İtalya'da, İran'daki takım arkadaşlarım yani tüm dünyadaki engelliler her şeyi yapabilir. Bence sağlam insanlardan daha güzel yapabilirler. Onun için engelli kardeşlerim, evde beklemeyin, dışarı çıkın, sahalara gelin, spor yapın. Ben de evde kalsaydım mutsuz olurdum ve böyle mutlu olamazdım. Dışarı çıktım, spora başladım, dünyanın birçok yerinde arkadaş edindim."