Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu:

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu:
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu:
- "(Abdullah Öcalan'ın mesajıyla ilgili) Anayasanın ilk 3 maddesindeki Türkiye Cumhuriyeti'nin temel felsefesi, kuruluş ilkeleri, bu mutabakatta değiştirilecek ilkeler arasında yer almış mıdır?"

YALOVA (AA) - Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Nevruz kutlamalarında okunan Abdullah Öcalan'ın mesajıyla ilgili, "Anayasanın ilk 3 maddesindeki Türkiye Cumhuriyeti'nin temel felsefesi, kuruluş ilkeleri bu mutabakatta değiştirilecek ilkeler arasında yer almış mıdır?" dedi.

Feyzioğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği Yalova Şubesi tarafından düzenlenen "Türkiye ve Çıkış" adlı konferansa konuşmacı olarak katıldı. Feyzioğlu, Yalova Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen söyleşi öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında, İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın okunan mesajını değerlendiren Feyzioğlu, " Bugün mektup açıklandı. Açıklanan mektupta diyor ki, 'Karşılıklı varılacak mutabakata göre' şimdi biz Türk milleti olarak, Türk milletinin içine altını çizerek söylüyorum hepinize, 77 milyon kişi asli unsur olarak dahildir. Anayasamız böyle diyor. Bu mutabakatın içine ne dahildir? Ne konuda anlaşmışlardır? Ben bunları bilmiyorum. Bir vatandaş olarak bilmiyorum. Bilen de yok, bilmiyoruz. Öğrenmek istiyoruz bu hangi mutabakattır, nedir?" diye konuştu.

Barıştan yana olduğunu ifade eden Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"Bunları dediğimizde, 'Kan durmasını istemiyorsunuz, barış istemiyorsunuz' diyorlar. Yok böyle bir şey. Biz kalıcı bir toplumsal barış istiyoruz. Kim insanlarımızın kanı aksın isteyebilir. Hangi gaddar, hangi insanlıktan yoksun kişi kandan beslenebilir ama şunu söylüyoruz: Buna 2010'da 'yetmez ama evet' dediler, 'yetti gayri' dedik. Kendileri 'yetti gayri' diyorlar. Yetmez ama evetçiler, Türkiye'yi 'oluyor, oluyor iyi birşeyler oluyor' diyerek buraya getirdiler. Şimdi de bir dolduruşla, 'iyi şeyler olacak, hiç merak etmeyin. Biz mutabakata varacağız' diyerek, ne mutabakat varıldığını bize söylemeden birşeyler yapıyorlar. İyidir, kötüdür bilmiyorum ama Türkiye, benim Anayasa'ya son baktığımda, gerçi değiştirmek istiyorlar biliyorum ama bir demokrasi yazıyor orada biliyorum. Hukuk devleti yazıyor orada. Bunların hepsini değiştirmek istediklerini biliyorum, askıya almak istediklerini biliyorum ama öyle yazıyor. Öyleyse de biz demokratik bir hak olarak hangi mutabakata vardıklarını bilmek istiyoruz. Bu mutabakatın içinde Türkiye'nin özerk bölgelere ayrılması var mıdır? Bu mutabakatın içinde milletin milletlere ayrılması var mıdır? Net soruyorum size. Tek bir cümleyle Anayasa'nın ilk 3 maddesindeki Türkiye Cumhuriyeti'nin temel felsefesi, kuruluş ilkeleri bu mutabakatta değiştirilecek ilkeler arasında yer almış mıdır? Almadı desinler canımızı siper edelim, feda edelim hep birlikte çalışalım ama 'Anayasa'nın ilk 3 maddesini de değiştiriyoruz. Milleti milletler yapıyoruz. Özerk bölgelere ayırıyoruz Türkiye'yi' derlerse, valla bir daha söyleyeyim yine canımızı siper ederiz, bunu da yaptırtmayız."

Açıklamadan sonra salona giren ve izleyiciler arasına oturan Feyzioğlu, ardından sahneye çıkarak söyleşisini gerçekleştirdi.

Burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı eleştiren Feyzioğlu, "Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan dönemi bitmiştir. Siyaset mi yapıyorum? Anayasaya göre, ettiği yemine göre, siyasi parti siyaseti yapması yasak olan Tayyip Bey siyaset yapmıyorsa ben de yapmıyorum. Üstelik benim Anayasa'ya göre ettiğim bir yemin yok. Ben yeminimi hukuka, ahlaka, mesleğin kurallarına uygun davranacağıma göre yaptım. Namusum ve vicdanım üzerine yaptım. Benim avukatlık yeminim bu" ifadesini kullandı.