Türkiye Kızılay Derneği Yalova Şubesi Başkanı Temuçin:

Türkiye Kızılay Derneği Yalova Şubesi Başkanı Temuçin:
Türkiye Kızılay Derneği Yalova Şubesi Başkanı Temuçin:
"Eskiden ilik nakli Avrupa'dan, Amerika'dan yapılırdı. Artık buna bir son verilecek ve kendi naklimizi kendimiz yapacağız"

YALOVA (AA) - Türkiye Kızılay Derneği Yalova Şubesi Başkanı Osman Aykut Temuçin, "Eskiden ilik nakli Avrupa 'dan, Amerika'dan yapılırdı. Artık buna bir son verilecek ve kendi naklimizi kendimiz yapacağız" dedi.

Temuçin, yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılay Derneği'nin ortaklaşa kök hücre çalışması başlattığını söyledi.

Kızılay'ın kan bağışı kampanyası ve sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra ilik nakli konusunda da aktif rol üslenmeye başladığını belirten Temuçin şöyle konuştu:

"Ülkemizde bu ilik naklini yapacak araştırma çok az. Türkiye'de yüzlerce hatta binlerce insan ilik nakli bekliyor. Sağlık Bakanlığı ile beraber bu soruna çözüm bulmak için çalışma başlatıldı. Eskiden ilik nakli Avrupa'dan, Amerika'dan yapılırdı. Artık buna bir son verilecek ve kendi naklimizi kendimiz yapacağız. Henüz bu yerleşmedi ancak yerleştiği zaman çok güzel işlere imza atılacağına inanıyorum. Bunu vatandaşlarımıza çok iyi anlatmamız lazım. Bu projeyi esas yürüten Sağlık Bakanlığı olacak. Bizler de yardımcı olacağız."

Vatandaşların kan verme konusunda da duyarlı olmaları gerektiğini anlatan Temuçin, bir ünite kanın bir can kurtardığını kaydetti.